Badanie amylazy w surowicy służy do diagnostyki zapalenia trzustki oraz innych chorób tego narządu.
Oczekiwanie na wynik
1 dzień roboczy
Materiał
Krew
Przygotowanie
Amylaza to enzym trawienny wydzielany głównie przez trzustkę do światła przewodu pokarmowego (dwunastnicy). Amylaza występuje także w śliniankach (dlatego niewielkie podwyższenie jej poziomu może pojawić się w przebiegu świnki).
Amylaza jest enzymem hydrolitycznym, bierze udział w rozkładaniu skrobi i innych polisacharydów zawartych w pożywieniu do cukrów o prostszej budowie, które mogą być przyswojone w jelitach.
Do wzrostu aktywności amylazy dochodzi przede wszystkim w ostrym zapaleniu trzustki, ale także innych chorobach tego organu, a rzadziej również w niedrożności jelit, perforacji wrzodu dwunastnicy, zapaleniu pęcherzyka żółciowego, w chorobach ślinianek, w przewlekłych chorobach nerek, wątroby.
Do obniżonych stężeń amylazy dochodzi w przypadku mukowiscydozy, śluzowych i surowiczych nowotworów torbielowatych trzustki.
Badanie amylaza w surowicy zalecane jest osobom, u których występuje silny ból brzucha, mdłości, skąpe wymioty, wzdęcia, osłabienie, trudności z oddychaniem, dreszcze, wysoka gorączka, uogólnione bóle mięśni.