Aldosteron Kod ICD: I15

Badanie aldosteronu znajduje  zastosowanie w diagnostyce nadciśnienia tętniczego, hiperaldosteronizmu i  zaburzeń elektrolitowych.

Oczekiwanie na wynik

4 dni robocze

Materiał

Krew

Przygotowanie

  • udaj się na pobranie w godzinach porannych
  • na około 30 min. przed pobraniem wypij szklankę wody (250ml)
  • po całonocnym wypoczynku
Dowiedz się więcej

Aldosteron jest hormonem wydzielanym przez warstwę kłębkowatą kory nadnerczy. Czynnikiem stymulującym wydzielanie aldosteronu jest układ renina-angiotensyna (R-A). Głównym zadaniem aldosteronu jest udział w gospodarce wodno-mineralnej. Reguluje on wydalanie potasu z moczem oraz zwrotne wchłanianie sodu w nerkach. Dzięki temu w organizmie zachowany jest odpowiedni poziom tych jonów. Prawidłowy poziom sodu i potasu wpływa na odpowiednie nawodnienie organizmu oraz prawidłowe ciśnienie tętnicze.

Wskazania do wykonania badania aldosteronu:

  • objawy wskazujące na zbyt wysokie stężenie aldosteronu: nadciśnienie tętnicze, niski poziom potasu we krwi, osłabienie mięśni, bóle głowy
  • objawy wskazujące na zbyt niski poziom aldosteronu: niskie ciśnienie krwi, zaburzenia rytmu serca, niski poziom sodu we krwi, wysokie stężenie potasu we krwi

Przygotowanie do badań

  • Materiałem do badania jest krew. Ze względu na zmienność dobową, badanie należy wykonać w godzinach porannych, na czczo.
  • Na poziom aldosteronu  wpływa również pozycja ciała (stojąca, leżąca) utrzymywana  niezmiennie przez kilka godzin.
  • Oznaczenie po pionizacji - należy spędzić przed pobraniem 2-4 h w pozycji pionowej (stanie, chodzenie, siedzenie).
  • Na wynik badania wpływ mają: podaż soli w diecie, niesteroidowe leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, leki moczopędne (diuretyki), beta-blokery, steroidy i doustne środki antykoncepcyjne.
  • Stres i wysiłek fizyczny przyczyniają się do podwyższenia poziomu aldosteronu.
  • U kobiet optymalnym okresem do pobrania badania jest pierwsza połowa cyklu miesiączkowego .
  • Interpretacja samego stężenia aldosteronu w surowicy bez jednoczesnego określenia aktywności reniny jest ograniczona.
     

Dodatkowe przygotowanie

Na poziom aldosteronu wpływa pozycja ciała (stojąca, leżąca) utrzymywana niezmiennie przez kilka godzin. Oznaczenie po pionizacji - należy spędzić przed pobraniem 2-4 h w pozycji pionowej (stanie, chodzenie, siedzenie). W przypadku gdy pacjent chce oznaczyć poziom aldosteronu w pozycji leżącej (po całonocnym spoczynku) istnieje możliwość pobrania krwi w domu pacjenta. W celu umówienia wizyty należy zadzwonić pod numer: 506 116 330 (od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-18:00). Na wynik badania wpływ mają podaż soli w diecie. Niektóre leki mogą wpływać na badanie - należy skontaktować się z lekarzem. Stres i wysiłek fizyczny przyczyniają się do podwyższenia poziomu aldosteronu. U kobiet optymalnym okresem do pobrania badania jest pierwsza połowa cyklu miesiączkowego. Interpretacja samego stężenia aldosteronu w surowicy bez jednoczesnego określenia aktywności reniny jest ograniczona.

Kup badania online, wykonaj od ręki w Punkcie Pobrań

Wybrane Punkty Pobrań czynne w weekendy

Ponad 700 Punktów Pobrań w całej Polsce

Ponad 3500 badań w ofercie

Wykonujemy ponad 60 mln badań rocznie

Najwyższa jakość i wiarygodność

Zadbaj z nami o zdrowie - zapisz się na newsletter!

Otrzymuj praktyczne informacje na temat profilaktyki i badań laboratoryjnych, dzięki którym poszerzysz swoją wiedzę na temat świadomej troski o zdrowie. Zapisz się na newsletter i odbierz -20% zniżki na kolejny zakup w e-sklepie.