1. Strona główna
    arrow-right-icon
  2. Katalog badań
    arrow-right-icon
  3. Adrenalina w moczu (dobowa zbiórka moczu)

Adrenalina w moczu (dobowa zbiórka moczu) Kod ICD: I05

Oznaczenie w diagnostyce nowotworów wydzielających katecholaminy – guza chromochłonnego nadnerczy i innych nowotworów neuroendokrynnych, przydatne w diagnostyce nadciśnienia tętniczego. Badanie wykonywane jest w przypadku występowania objawów utrzymującego się lub napadowego wysokiego ciśnienia krwi, takich jak ciężkie bóle głowy, przyspieszona akcja serca, czy nadmierne pocenie się.

Oczekiwanie na wynik

5 dni roboczych

Materiał

Dobowa zbiórka moczu

Adrenalina jest katecholaminą produkowaną przez rdzeń nadnerczy i zakończenia pozazwojowe układu współczulnego z tyrozyny. Poprzez pobudzenie receptorów alfa powoduję skurcz naczyń krwionośnych, a oddziałując na receptory beta powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, przyspiesza akcje serca i zwiększa siłę skurczy mięśnia sercowego. Wydzielanie adrenaliny pobudzają czynniki stresowe, niski poziom glukozy, niektóre leki, oraz zwykła aktywność dzienna. Natomiast hamują jej wydzielanie sen oraz blokery receptorów muskarynowych.  

Dodatkowe przygotowanie

  • Przed pobraniem należy zaopatrzyć się w specjalny 2-3 litrowy pojemnik z podziałką umożliwiającą odczytanie objętości.
  • Dodatkowo będzie potrzebny pojemnik jednorazowy, do którego zostanie przelana próbka moczu ze zbiórki (pojemniki można odebrać z Punktu Pobrań - należy wcześniej skontaktować się z Punktem Pobrań).
  • Dobową zbiórkę moczu rozpocznij rano. Pierwszą poranną porcję moczu odrzucić (do toalety). Zacznij od drugiej i zbieraj do naczynia. Ostatnią porcją DZM jest mocz poranny dnia następnego. Zbierany mocz przechowywać w chłodnym miejscu. Po zakończeniu zbiórki, mocz dokładnie wymieszaj, zmierz objętość, a następnie przelej około 50-100 ml do pojemnika i dostarcz do Punktu Pobrań.
  • Na tydzień przed wykonywanym badaniem należy przestrzegać zaleceń dietetycznych. W diecie należy unikać bananów, czekolady, herbaty, kawy (także bezkofeinowej), cytrusów, ciastek, wanilii, wyrobów cukierniczych zawierających cukier wanilinowy. Na dzień przed badaniem należy unikać alkoholu. Przed dniem badania należy również unikać dużego wysiłku fizycznego, stresu czy gorących kąpieli.
  • Wiele suplementów diety oraz leków może wpływać wynik badania zarówno tych na receptę, jak i dostępnych bez recepty – zalecona konsultacja z lekarzem.

Kup badania online, wykonaj od ręki w Punkcie Pobrań

Wybrane Punkty Pobrań czynne w weekendy

Ponad 700 Punktów Pobrań w całej Polsce

Ponad 3500 badań w ofercie

Wykonujemy ponad 60 mln badań rocznie

Najwyższa jakość i wiarygodność

Zadbaj z nami o zdrowie - zapisz się na newsletter!

Otrzymuj praktyczne informacje na temat profilaktyki i badań laboratoryjnych, dzięki którym poszerzysz swoją wiedzę na temat świadomej troski o zdrowie. Zapisz się na newsletter i odbierz -20% zniżki na kolejny zakup w e-sklepie.