Kiedy i w jakim celu
Grzyby przyczyniają się do powstawania wielu chorób, które mogą dotykać zarówno młodych jak i starszych ludzi. Wytwarzają one zarodniki, które są łatwo przenoszone na człowieka z osoby chorej lub ze zwierząt. Do rozwoju grzybicy może dojść również poprzez użytkowanie przedmiotów należących do osoby zakażonej (obuwie, odzież, meble, ręczniki). Do zakażeń szczególnie łatwo dochodzi w miejscach publicznych takich jak baseny, prysznice, siłownie, czyli tam gdzie często chodzimy bez butów.
Rozwój grzybicy mogą ułatwiać: mechaniczne uszkodzenie naskórka i płytek paznokciowych, nadmierna potliwość i zwiększona wilgotność ciała, syntetyczna lub zbyt obcisła bielizna osobista. Zwiększone ryzyko zachorowania dotyczy również sportowców oraz osób z obniżonym progiem odporności np. diabetyków, osób starszych, osób po terapii antybiotykami lub sterydami.
Dermatofity wywołują grzybicę powierzchowną. Najczęściej izolowanym w Polsce czynnikiem etiologicznym grzybicy dermatofitowej skóry i paznokci jest Trichophyton rubrum, a najczęstszą postacią zakażenia jest grzybica stóp. Prawie 40 % Polaków zmaga się z grzybicą stóp lub grzybicą paznokci stóp.
Zmiany, które mogą wskazywać na grzybicę:
Badanie diagnostyczne w kierunku dermatofitów prowadzi do identyfikacji drobnoustrojów do gatunku. Właściwa identyfikacja jest niezbędna pod względem klinicznym i profilaktycznym. Pozwala ona na rozróżnienie zakażeń dermatofitowych od innych niegrzybiczych chorób jak np. łuszczyca, liszaj płaski paznokcia lub bielactwo paznokci oraz na odpowiednie dobranie leków przeciwgrzybiczych.
Przygotowanie do badań
Charakterystyka!
Badanie wykonywane jest dwuetapowo manualnie:
Fot.
mgr Karolina Nowaczewska Pracownia Mikrobiologii, ALAB laboratoria Sp. z o.o.
mgr Przemysław Dziewirz Pracownia Mikrobiologii, Laboratoria Medyczne Grupa ALAB