Badanie cytologiczne powinno być regularnie wykonywane przez wszystkie kobiety, które rozpoczęły współżycie seksualne bądź w przypadku pozostałych kobiet od 21 do 25 roku życia. Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników cytologia LBC powinna być wykonywana co 1-3 lata w zależności od uprzedniego wyniku badania. Rak Szyjki macicy jest jednym najczęściej występujących nowotworów u kobiet. Dzięki regularnym badaniom ginekologicznym, szczególnie regularnie wykonywanej cytologii, możliwe jest wczesne wykrycie komórek nowotworowych, co pozwala na zwiększenie szans skutecznego leczenia.
Wykonanie cytologii na podłożu płynnym umożliwia jednoczesną diagnostykę cytologiczną oraz pełną diagnostykę HPV metodą Real- Time PCR w pracowni genetycznej. Przetrwała infekcja HPV jest jednym z czynników, zwiększających ryzyko rozwoju raka szyjki macicy.
Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) jest wykrywany u 99% kobiet chorych na raka szyjki macicy . Nosicielki typów wysokoonkogennych wirusa HPV mają istotnie zwiększone ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy. Zgodnie z najnowszymi rekomendacjami kobiety powyżej 30 r.ż. powinny wykonać badanie cytologii płynnej w połączeniu z badaniem molekularnym wykrywania DNA wirusa HPV (tzw. Co-Test).
Badanie CINtec PLUS to zaawansowany test immunocytochemiczny, służący do wykrywania zmian nowotworowych na poziomie komórkowym w bardzo wczesnym stadium ich rozwoju. Jest to badanie, które wykonujemy w przypadku nieprawidłowego wyniku cytologii płynnej z tego samego materiału komórkowego z którego wykonano cytologię LBC.
Regularne wykonywanie cytologii ginekologicznej daje Ci gwarancję, że jesteś zdrowa lub wszelkie nieprawidłowości zostaną wykryte na wczesnym, możliwym do wyleczenia etapie
Cytologia płynna
Cytologia płynna przeprowadzana jest w celu diagnostyki przesiewowej w kierunku raka szyjki macicy.
Obecność HPV
Badanie pozwala na wykrycie DNA 12 wysokoonkogennych genotypów wirusa brodawczaka ludzkiego.