Ukąsił Cię kleszcz i martwisz się, że możesz zachorować na boreliozę? Sprawdź, jakie badania możesz wykonać, by jak najwcześniej wykryć potencjalne zakażenie.
Czym jest borelioza i jakie mogą być jej powikłania?
Borelioza jest chorobą zakaźną przenoszoną przez kleszcze, która stanowi coraz częstszy problem zdrowotny w Polsce i na świecie.
Pierwszym objawem zakażenia bakterią Borrelia burgdorferi może być rumień wędrujący, który stanowi pewne rozpoznanie choroby. Niestety występuje on jedynie u 30-50% chorych, zaś u pozostałych pacjentów kluczową rolę w rozpoznaniu choroby odgrywają badania laboratoryjne w kierunku boreliozy.
Wcześnie wykryta borelioza jest całkowicie wyleczalna.
Natomiast nieleczona choroba z Lyme może prowadzić do zajęcia wielu układów i prowadzić m.in. do:
- neuropatii
- problemów kardiologicznych
- zapaleń stawów, najczęściej kolanowego
Wczesna diagnostyka boreliozy oraz podjęcie odpowiedniego leczenia może uchronić pacjenta przed powikłaniami wynikającymi z późno wdrożonego leczenia.
Jakie badania na boreliozę? Laboratoryjna diagnostyka boreliozy
O badaniach laboratoryjnych w kierunku boreliozy, ich wadach i zaletach oraz najnowszych rozwiązaniach opowiada ekspert, prof. dr hab. Sławomir A. Pancewicz:
Laboratoryjna diagnostyka boreliozy opiera się na „dwuetapowym protokole diagnostycznym” (z wyłączeniem chorych z rumieniem wędrującym), polegającym na wykrywaniu swoistych przeciwciał w klasie IgM i IgG metodami immunochemicznymi oraz techniką Western Blot.
Metody immunochemiczne i Western Blot mają podobną czułość w badaniu przeciwciał, ale swoistość metody Western Blot jest wyższa, ponieważ interpretacja oparta jest na stwierdzeniu obecności specyficznych immunoreaktywnych pasków. Jednak nie zawsze metody te jednoznacznie rozstrzygają dylematy diagnostyczne. Spowodowane jest to tym, że przeciwciała IgG i IgM mogą utrzymywać się przez miesiące lub lata po eliminacji krętków antybiotykami. Ponieważ miano tych przeciwciał obniża się bardzo powoli, wyniki testu Western Blot nie zmieniają się znacząco po leczeniu.
Testy serologiczne nie mogą być wykorzystywane do oceny aktywności zakażenia lub skuteczności antybiotykoterapii. Natomiast bezpośrednie metody wykrywania krętków B. burgdorferi sl, hodowla i metodą PCR z tkanki lub z krwi nie są tak czułe, jak testy serologiczne. Dlatego prowadzone są intensywne badania nad stworzeniem nowych testów diagnostycznych pozbawionych tych ograniczeń i umożliwiających szybsze rozpoznanie boreliozy.
Wiele nadziei budzi nowy test firmy DiaSorin – LIAISON® LymeDetect® wczesna diagnostyka boreliozy. Jest to jakościowy test na bazie trzech połączonych testów chemiluminescencyjnych do wczesnego rozpoznania boreliozy z Lyme. Jego wynik może wspomagać rozpoznanie wczesnego stadium zakażenia krętkami Borrelia burgdorferi s.l. u pacjentów z objawami klinicznymi po pokłuciu przez kleszcza lub w przypadku podejrzenia zakażenia.
Przeprowadzone badania wskazują, że równoległe oznaczanie odpowiedzi humoralnej i komórkowej prowadzi do istotnego zwiększenia czułości diagnostycznej, szczególnie na wczesnym etapie zakażenia. Potwierdzono wzrost czułości diagnostycznej o 25% w pierwszych trzech tygodniach. Test LymeDetect® wczesna diagnostyka boreliozy może być więc wykorzystany jako badanie wspomagające zalecaną obecnie diagnostykę boreliozy we wczesnym okresie.
Prof. dr hab. Sławomir A. Pancewicz – kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
Test LymeDetect® wczesna diagnostyka boreliozy – szczegóły badania
Test LymeDetect® wczesna diagnostyka boreliozy to badanie na bazie trzech połączonych parametrów (p/c przeciwko – bakterii Borellia burgdorferi w klasie IgG i IgM oraz interferonu gamma). Badanie umożliwia wcześniejsze wykrycie zakażenia w porównaniu z testami tradycyjnymi – już od 7 dnia po ukąszeniu przez kleszcza.
Test wykrywa boreliozę wywołaną przez bakterie Borellia burgdorferi sensu lato:
- Borrelia burgdorferi sensu stricto
- Borrelia garinii
- Borrelia afzelii
Kiedy wykonać test na boreliozę LymeDetect® wczesna diagnostyka boreliozy?
- gdy podejrzewasz ukąszenie kleszcza
- gdy odczuwasz zmęczenie i objawy grypopodobne, a istnieje możliwość ukąszenia przez kleszcza
Pamiętaj! Zdiagnozowanie boreliozy w początkowym stadium rozwoju pozwala na podjęcie odpowiedniego leczenia zapobiegającego rozwojowi poważnych problemów zdrowotnych, takich jak zapalenie stawów, powikłania kardiologiczne czy zaburzenia pracy układu nerwowego.
Jak przygotować się do badania?
Test LymeDetect® wczesna diagnostyka boreliozy jest wykonywany z krwi żylnej. Nie wymaga specjalnego przygotowania, podczas pobrania krwi nie trzeba być na czczo. Czas oczekiwania na wynik wynosi 7 dni roboczych. Badanie może być wykonywane u dzieci.