Jak przygotować dziecko do pobrania krwi?

Artykuł został zaktualizowany 13.10.2023 r.

Drodzy Rodzice, pobranie krwi u dziecka jest stresem dla wielu dorosłych. Dlatego trudno się dziwić, iż takie emocje towarzyszą również najmłodszym pacjentom. Tymczasem wsparcie rodzica odgrywa ogromną rolę podczas wizyty w laboratorium. Jak się do niej przygotować? Jak przygotować do niej nasze dziecko? Zachęcamy do lektury.

Pobranie krwi u dziecka – najczęstsze pytania

  • Czy trzeba być na czczo? Co to znaczy być na czczo? Co można dać dziecku do picia?
  • Czy przed badaniem należy odstawić leki?
  • Dziecko pyta, „czy będzie bolało” – jak z nim rozmawiać ?
  • Dlaczego przed wejściem do gabinetu pobrań należy chwilę odpocząć?

Zanim jednak zaczniemy szczegółowo odpowiadać na powyższe pytania, należy podkreślić jedną, niezwykle ważną rzecz. Jeśli dziecko wie, co się będzie działo, podejdzie do wszystkiego z większym spokojem. Dlatego przed pójściem do laboratorium należy z dzieckiem porozmawiać i opowiedzieć mu, jak będzie wyglądała wizyta w laboratorium. Pomogą Wam w tym przygotowane przez nas materiały:

  • kreskówka opowiadającą historię małego pacjenta w naszym laboratorium. Opowieść powstała we współpracy z wieloma specjalistami, m.in. psychologami. Obejrzyj film razem z dzieckiem przed wizytą w laboratorium.
  • kolorowanka dla dzieci, w której występują również bohaterowie filmu. Można ją pobrać z naszej strony internetowej, wydrukować i zachęcić dziecko do wejścia w świat laboratorium.

Przed wizytą w laboratorium

  • Czy na badanie należy przyjść na czczo? Co to znaczy być na czczo?

Nie na wszystkie badania należy być na czczo, co może znacząco zmniejszać dyskomfort pacjenta. Dlatego najlepiej zwrócić się do lekarza zlecającego badanie lub skontaktować się z naszym Punktem Pobrań, by dowiedzieć się, czy na konkretne badanie dziecko musi przyjść bez śniadania. Jest kilka badań, gdzie jest to zawsze wymagane, np. morfologia, poziom glukozy, badanie hormonów tarczycy (TSH, fT4 i fT3). W pozostałych przypadkach zachęcamy, aby się upewnić.

A co to znaczy „być na czczo”? Trzeba być ok. 8-12 godzin od ostatniego posiłku. Przerwa po kolacji nie może być zbyt krótka, ale nie może również być zbyt długa (powyżej 16 h). Głodzenie również może zmieniać niektóre parametry krwi.

Jeśli na badanie trzeba być na czczo, weź ze sobą kanapkę lub przekąskę, którą dziecko będzie mogło zjeść od razu po pobraniu.

  • Czy można dać dziecku coś do picia?

Przed badaniem można dać dziecku do picia kilka łyków niegazowanej wody. Czasami jest to wręcz wskazane, ponieważ u odwonionego pacjenta trudniej jest pobrać krew. Pamiętajmy jednak, że jeśli badanie ma być pobierane na czczo, to nie może to być inny napój, zwłaszcza słodzony.

  • Czy przed badaniem należy odstawić leki?

Jeśli dziecko przyjmuje na stałe jakieś leki, należy skonsultować z lekarzem, czy w danym przypadku można je zażyć po pobraniu. Pamiętajmy, iż leki multiwitaminowe, zioła czy leki OTC (bez recepty) także mogą wpływać na wyniki badań. Jeśli dziecko bierze leki z powodu infekcji – np. antybiotyki – należy odczekać od 2 do 4 tygodni od jej zakończenia. Infekcja również może zmieniać wyniki badania.

  • „Czy będzie bolało?” – jak odpowiadać dziecku na to pytanie?

Na to pytanie rodzice najczęściej odpowiadają, że nie będzie bolało. Jednak nie należy tego robić. Uprzedź dziecko, że poczuje ukłucie oraz zaznacz, iż jeśli będzie słuchało poleceń pielęgniarki i nie będzie ruszało się w czasie pobrania, to nieprzyjemne odczucia będą trwały tylko chwilę.

W laboratorium

Po przyjściu do laboratorium odpocznijcie kilka minut. Niech dziecko pobawi się chwilę swoją ulubioną zabawką lub zwyczajnie przytuli do opiekuna. Dziecko jest bardzo dobrym obserwatorem, dlatego rodzic powinien również być spokojny. Aktywność lub nasilony stres tuż przed pobraniem mogą zmieniać niektóre parametry krwi.

Ważne jest, aby zarówno dziecko, jak i rodzic współpracowali z pielęgniarką i personelem laboratorium i słuchali jego poleceń. Opanowanie i doświadczenie naszych pracowników pozwoli na komfortowe przejście prze tę stresującą sytuację, jaką jest pobranie krwi u dziecka.

W czasie pobrania bądź z dzieckiem. Dzięki temu będzie się czuło bezpieczniej, pomoże to również odwrócić uwagę do pobierania krwi. Przydatną techniką, ułatwiającą uspokojenie jest głębokie oddychanie i liczenie (w przypadku małych dzieci wystarczy liczenie do dwóch-trzech). Powolne wdechy i wydechy rozluźniają małego pacjenta i rodzica, ułatwiają wkłucie.

Po wszystkim pochwal swoje dziecko. To będzie dla niego najlepsza nagroda – wsparcie rodzica jest najważniejsze.

Agata Strukow
Agata Strukow
Absolwentka Wydziału Lekarskiego Pomorskiej Akademii Medycznej oraz studiów podyplomowych Dietetyka w chorobach wewnętrznych i metabolicznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Psychologii biznesu dla menedżerów na Akademii Leona Koźmińskiego.

Social

80,323FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
16,812SubskrybującySubskrybuj

Przeczytaj też