Molibden – pierwiastek śladowy. Rola w organizmie, nadmiar i niedobór

Spis treści

  1. Molibden – rola w organizmie
  2. Spożycie, źródła, wchłanianie molibdenu z diety
  3. Niedobór molibdenu i nadmiar molibdenu

Molibden to rzadko występujący w świecie pierwiastek. Również w organizmie człowieka występuje w ilościach śladowych, ciało ludzkie zawiera zaledwie 9 – 16 mg tego pierwiastka, jednak jest on niezbędny dla prawidłowego jego funkcjonowania. Molibden jest również niezbędny do prawidłowej aktywności roślin i mikroorganizmów. Nazwa molybden pochodzi z greckiego „molybdos”, oznaczającego „podobny do ołowiu”, ponieważ początkowo pomylono go z ołowiem, aby później odkryć, iż jest to jednak nowy pierwiastek.

Molibden – rola w organizmie

Podobnie jak wiele innych pierwiastków śladowych, o roli molibdenu w organizmie decyduje fakt, iż jest on kofaktorem trzech enzymów oksydoredukcyjnych, katalizujących przeniesienie atomu wodoru z substratu na tlen. Są to:

  • oksydaza ksantynowa – katalizuje syntezę kwasu moczowego, w czasie której powstają wolne rodniki tlenowe (nasila się stres oksydacyjny);
  • oksydaza aldehydowa – uczestnicząca w rozpadzie alkoholu i neutralizacji toksyn w wątrobie;
  • oksydaza siarczynowa – uczestnicząca w metabolizmie aminokwasów siarkowych (cysteiny, homocysteiny, metioniny, tauryny).

Czwarty enzym, którego składnikiem jest molibden, odkryto dopiero w XXI wieku. Jest to  mARC, wspołpracujący z cytochromem b5 i reduktazą NADH cytochromu b5, którego rola nie jest jeszcze do końca poznana. Natomiast struktura enzymu oraz fakt jego występowania w dużej ilości w wątrobie i nerkach sugeruje, iż może odgrywać rolę w detoksyfikacji.

Udział molibdenu jako kofaktora molibdoenzymów (enzymów zależnych od molibdenu) wymaga przekształcenia wolnego kofaktora, będącego niestabilnym prekursorem, w molibdopterynę – związek organiczny. Dopiero ta przemiana warunkuje prawidłowy przebieg reakcji enzymatycznej.

Spożycie, źródła, wchłanianie molibdenu z diety

Dane wskazujące na spożycie molibdenu są różne, co wynika z odmienności dietetycznych w poszczególnych krajach oraz różnic w metodologii oznaczania. Badania z USA podają, iż spożycie waha się od 76 μg/ dziennie u kobiet do 109 μg/dziennie u mężczyzn, osiągając nawet poziom 240 μg. W Japonii natomiast szacuje się, iż spożycie tego pierwiastka wynosi 225 μg/dziennie, we Francji 275 μg.

Podobne problemy notuje się w określeniu średniego dziennego zapotrzebowania na molibden. W USA ustalono, iż minimalne zapotrzebowanie na ten pierwiastek wynosi 25 μg/dzień. Uwzględniając fakt 75% biodostępności molibdenu w diecie, średnie szacunkowe spożycie powinno kształtować się na poziomie 34 μg/dzień, a RDA – zalecane dziennie spożycie 45 μg/dziennie.

Molibden jest powszechnie dostępny w diecie, w produktach roślinnych jego zawartość zależy od dostępności w glebie, a w produktach zwierzęcych – od zawartości w paszy.

Jednym z najbogatszych źródeł molibdenu jest fasola, a wśród nich odmiana Lima. Jednak można go znaleźć w znacznych ilościach również w fasoli czerwonej, zielonej, fasoli pinto i w groszku. Szacuje się, iż rośliny strączkowe zawierają od 2 do 87 μg (fasola Lima) w 100 g produktu. Pozostałe dwie grupy produktów bogate w molibden to produkty zbożowe i orzechy.

Ze względu na obecność produktów zbożowych (w tym pszenica, owies, ryż) w diecie są one źródłem 20% spożywanego molibdenu, natomiast mleko i jego przetwory – pomimo niższej zawartości w 100 g produktu – stanowią 27-40% spożycia tego pierwiastka dziennie.

źródła molibdenu w diecie

Znaczne ilości molibdenu zawierają także niektóre warzywa o ciemnych liściach i niektóre warzywa kapustne.

Molibden wchłania się przez układ oddechowy i drogą pokarmową. Biodostępność tego pierwiastka w diecie wynosi – wg różnych danych – od 50 do 90%. Wyjątkiem jest biodostępność molibdenu dodanego do czarnej herbaty, gdzie – prawdopodobnie ze względu na wysoką zawartość polifenoli – spada ona do zaledwie 15%.

Wydaje się, iż w przypadku molibdenu jego wchłanianie nie zmniejsza się wraz z dostarczoną dawką. Są badania wskazujące, iż jego biodostępność była podobna w dawce 22 μg/dziennie, jak i 1490 μg/dziennie. Zmniejszone wchłanianie zaobserwowano przy dawkach rzędu 5 mg.

W organizmie człowieka molibden gromadzi się głównie w wątrobie, nerkach i nadnerczach. Wydala się głównie z moczem.

Niedobór molibdenu i nadmiar molibdenu

Zarówno niedobór, jak i nadmiar molibdenu, obserwowane są bardzo rzadko. Wyjaśnieniem tego zjawiska jest wysoka zdolność organizmu do przystosowania się do różnych poziomów molibdenu.

Nie obserwuje się niedoborów molibdenu spowodowanych niedoborami w diecie, dlatego suplementacja tego pierwiastka nie jest rekomendowana. Opisano jeden przypadek niedoboru molibdenu spowodowany niedostateczną jego podażą u pacjenta stosującego długotrwałe żywienie pozajelitowe, z powodu choroby Leśniowskiego-Crohna. Pacjent skarżył się na nudności, problemy ze wzrokiem, miał przyspieszony oddech i tętno. W badaniach stwierdzono wysoki poziom metioniny i niski poziom kwasu moczowego. Po dodaniu 300 μg/dziennie molibdenu do żywienia pozajelitowego objawy ustąpiły.

Ponadto niedobory molibdenu mogą pojawiać się w przypadku zaburzeń genetycznych – występujących bardzo rzadko –  związanych z niedoborem oksydazy siarczynowej.

Toksyczność molibdenu dla człowieka wiąże się ze spożywaniem bardzo wysokich dawek. Zawartość 10-15 mg molibdenu dziennie w diecie wiąże się z wystąpieniem objawów przypominających dnę moczanową, a w badaniach krwi – ze zwiększonym stężeniem kwasu moczowego i molibdenu. Doniesienia pochodzą z Armenii, gdzie – ze  względu na bardzo wysoką zawartość tego pierwiastka w glebie – pacjenci poddawani są przewlekłemu działaniu molibdenu.

W literaturze opisano jednak również ostre zatrucie molibdenem, spowodowane przyjmowaniem dawek 300 – 800 μg/dziennie przez 18 dni. Pacjent skarżył się na drgawki i halucynacje.

W roku 2008 opisano związek pomiędzy niepłodnością męską a zbyt wysokim poziomem molibdenu, gdzie u zdrowych ochotników notowano poziom wolnego testosteronu odwrotnie proporcjonalny do zawartości molibdenu we krwi.

badanie molibdenu we krwi baner

Ponieważ molibden wchłania się również przez układ oddechowy, narażenie na jego toksyczne działanie może być związane z wysoką zawartością tego pierwiastka w powietrzu. Dzieje się tak w przypadku osób narażonych na taką ekspozycję ze względu na wykonywaną pracę.


Piśmiennictwo

  1. https://www.ciop.pl/  Baza niebezpiecznych substancji chemicznych: MOLIBDEN
  2. Novotny JA, Peterson CA. Molybdenum. Adv Nutr. 2018 May 1;9(3):272-273. doi: 10.1093/advances/nmx001. PMID: 29767695; PMCID: PMC5952949.
  3. Novotny JA. Molybdenum nutriture in humans. J Evid Compl Alt Med 2011;163:164–8
Magdalena Konowrocka
Magdalena Konowrocka
Dietetyk i psychodietetyk, absolwentka studiów magisterskich na SGGW oraz studiów podyplomowych na WUM na kierunku „Dietetyka w choroby wewnętrznych i metabolicznych”, studiowała w Instytucie Żywienia i Żywności „Poradnictwo dietetyczne – postępy w żywieniu człowieka”. Prowadzi gabinet doradztwa żywieniowego i dietetycznego Optimum Zdrowia.

Social

80,323FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
16,812SubskrybującySubskrybuj

Przeczytaj też