Melatonina – co to jest i jak działa na organizm? Po co bada się jej poziom?

Melatonina nazywana jest hormonem ciemności, ponieważ jej synteza zachodzi podczas snu. Wraz z wiekiem spada jej poziom, co skutkuje problemami ze snem, wybudzeniami w nocy czy o bardzo wczesnych porach. Jak działa melatonina i kiedy należy zbadać jej poziom? Sprawdź.

Spis treści:

  1. Co to jest melatonina?
  2. Jak działa melatonina?
  3. Objawy zaburzenia wydzielania melatoniny
  4. Jak zbadać poziom melatoniny?
  5. Kiedy należy suplementować melatoninę?
  6. Zakończenie

Co to jest melatonina?

Melatonina to hormon wytwarzany przede wszystkim w szyszynce, ale również w niewielkich ilościach jest syntezowana przez siatkówkę i przewód pokarmowy. Jest ona odpowiedzialna za regulowanie rytmu dobowego, a dokładnie cykli sen-czuwanie. Melatonina powstaje z jednego z aminokwasów – tryptofanu. Mechanizm jej powstawania jest prosty. W ciągu dnia jej synteza jest zahamowana, a zostaje wznowiona w nocy, gdy jest ciemno, dlatego jest nazywana hormonem ciemności.

Jak działa melatonina?

Początek wydzielania melatoniny rozpoczyna się zazwyczaj pomiędzy godziną 21 a 22. Jej najwyższe stężenie powstaje między godziną 2 a 4 w nocy. Wydzielanie tego hormonu ulega stopniowemu zahamowaniu w godzinach porannych, czyli między 7 a 9. Dla prawidłowego wytwarzania melatoniny konieczne jest zadbanie o swój rytm dobowy. Należy kłaść się spać w okolicach godziny 22, kiedy rozpoczyna się synteza tego hormonu. Dla jego prawidłowego funkcjonowania kluczowe jest miejsce do spania. Powinna to być ciemna sypialnia, bez oświetlenia i innych świateł, które mogą zakłócać syntezę.

synteza melatoniny infografika
Warto wiedzieć:
Aby dobrze spać należy wywietrzyć sypialnię, wpuszczając świeże powietrze, które pozwoli Ci szybciej zasnąć i poprawić jakość snu.

Objawy zaburzenia wydzielania melatoniny

Niedobór melatoniny objawia się zarówno w nocy, jak i w dzień. Można go rozpoznać poprzez:

  • trudności w zasypianiu,
  • płytki sen z wieloma wybudzeniami,
  • zmęczenie w ciągu dnia,
  • zaburzenia koncentracji,
  • osłabienie procesów myślowych i pamięci,
  • rozdrażnienie.

Duży wpływ na jakość nocnego odpoczynku mogą mieć także inne czynniki, np.:

  • stres,
  • nadmiar obowiązków,
  • depresja,
  • praca zmianowa,
  • nadużywanie alkoholu i substancji psychoaktywnych,
  • spożywanie dużych ilości kawy,
  • niektóre choroby,
  • bezdech senny.

Poziom melatoniny spada z wiekiem. Najwięcej produkują organizmy dzieci w wieku 3-5 lat. U osób po 45. roku życia dobowa synteza tego hormonu jest prawie o połowę niższa, co przekłada się na sen. Najczęściej wynika to z prowadzonego trybu życia. Częste drzemki w ciągu dnia, brak ruchu, niska ekspozycja na promienie słoneczne i brak regularnego trybu życia zaburza produkcję melatoniny i powoduje trudności w spaniu.

Jak zbadać poziom melatoniny?

W przypadku problemów ze snem należy sprawdzić, czy nie wynikają one ze spadku syntezy melatoniny. Badanie jest szybkie i nieinwazyjne, jednak wymaga wykonania go w godzinach nocnych. Najłatwiej przeprowadzić je w weekend lub inny wolny dzień. Próbki pobiera się ze śliny o 3 różnych porach, a mianowicie o 20, 24 i 2 w nocy. Każda próbka powinna mieć osobny pojemnik, dokładnie opisany, aby ułatwić jego identyfikację w laboratorium. Do czasu dostarczenia próbek należy przechowywać je w lodówce.

Melatonina – profil dzienny w ślinie

Materiał do badania trzeba przynieść w ciągu 5 dni, jeśli jest przechowywany w temperaturze 2-8 stopni C. W przypadku braku możliwości dostarczenia go w tym terminie, należy go zamrozić do -20 stopni C, a następnie dostarczyć do laboratorium. Badanie poziomu melatoniny można również wykonać z krwi, jednak bardziej szczegółowe wyniki ma próbka ze śliny.

Warto wiedzieć:
Melatonina sprawdza się również w podróży, zwłaszcza jeśli następuje zmiana strefy czasowej. Może być również pomocna u osób, które pracują w trybie zmianowym lub z jakiś powodów nie mogły położyć się spać w nocy.

Kiedy należy suplementować melatoninę?

Melatonina może być przyjmowana w postaci leku lub suplementu diety, jednak warto pamiętać, że dawka powinna być dobrana indywidualnie. W zaburzeniach snu zalecana dawka to do 5 mg na godzinę przed snem. Najczęściej jest to jednak 2-3 mg. Po melatoninę można również sięgnąć w przypadku:

  • leczenia zaburzeń rytmu dobowego,
  • zaburzeń rytmu biologicznego wynikającego z pracy zmianowej,
  • „jet-lag”,
  • zaburzeń snu wynikających z częstych zmian stref czasowych,
  • osób niewidomych w celu przywrócenia prawidłowego rytmu sen-czuwanie,
  • zaburzeń psychicznych i chorób neurologicznych przebiegających z problemami ze snem.

Włączenie melatoniny powinno być uzgodnione z lekarzem. W leczeniu przewlekłych problemów ze snem należy rozpocząć od niższych dawek. U osób, które często podróżują, przyjmowanie melatoniny warto zacząć na kilka dni przed wyjazdem.

Warto pamiętać, że melatonina jest metabolizowana przez wątrobę, a następnie wydalana z organizmu wraz z moczem. W związku tym osoby mające problemy z wątrobą powinny uzgodnić przyjmowanie melatoniny ze swoim lekarzem. Nie powinny jej również przyjmować kobiety w ciąży i karmiące piersią. Do przeciwwskazań do przyjmowania melatoniny należą również:

Przyjmowanie melatoniny z alkoholem może mieć poważne skutki uboczne. Połączenie tych dwóch substancji może prowadzić do trudności z oddychaniem, zawrotów głowy i nadmiernej senności. Ponadto może dojść do uszkodzenia wątroby.

Zakończenie

Melatonina jest ważnym hormonem, o wielokierunkowym działaniu. Zaburzenia jej syntezy objawiają się problemami ze snem, z koncentracją czy pamięcią. Przyjmowanie jej w postaci leku lub suplementu diety może pomóc przywrócić rytm dobowy na właściwy tor. Zanim jednak sięgniesz po melatoninę, wykonaj odpowiednie badanie pozwalające ustalić, jak duży jest jej niedobór.

Opieka merytoryczna: lek. Kacper Staniszewski


Bibliografia

  1. Szewczyk P.B, Dziuba A.M., Poniewierka E. Piel., Melatonina – metabolizm i rola hormonu szyszynki. „Zdrowie Publiczne”, 2018, s. 135 – 139.
  2. Brzęczek M, Słonka K, Hyla-Klekot L. Melatonina – hormon o plejotropowym działaniu, „Pediatria i Medycyna Rodzinna”, 2016,12(2), s. 127–133.
  3. Zawilska J.B., Melatonina – hormon o działaniu pronasennym, „Bromatologia i Chemia Toksykologiczna”, – XLI, 2008, 3, s. 224-228.
  4. Lewiński A., Karbownik-Lewińska M., Znaczenie kliniczne i zastosowanie terapeutyczne melatoniny – oceny stan wiedzy, „Folia MedicaLodziensia”, 2010, 37/1, s. 111-150.
Sylwia Brodniewska
Sylwia Brodniewska
Kosmetolog i psychodietetyk, stale rozwijająca swoją wiedzę z zakresu wpływu suplementacji diety na stan skóry oraz psychologicznych aspektów leczenia otyłości. Obecnie w trakcie pogłębiania zagadnień z zakresu trudności w odżywianiu u osób z ADHD. Autorka wielu publikacji z dziedziny kosmetologii, dietetyki i zdrowego trybu życia.

Social

80,323FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
16,812SubskrybującySubskrybuj

Przeczytaj też