do -50% na WSZYSTKIE BADANIA I PAKIETY BADAŃ z kodem: 25KWIEBAD Sprawdź ›

Kto i dlaczego powinien wybrać badanie krwi w domu?

Jak dbać o zdrowie, gdy harmonogram dnia jest napięty i brakuje w nim czasu na dojazd do Punktu Pobrań, gdzie można wykonać np. morfologię krwi? Nawet intensywny tryb życia nie jest już przeszkodą, ponieważ usługa badania krwi w domu pacjenta umożliwia pobranie krwi w domowym zaciszu, bez konieczności dojazdu do placówki. Kto i dlaczego powinien ją wybrać?

Spis treści:

  1. Badanie krwi w domu pacjenta: co to za usługa?
  2. Kto może skorzystać z domowego badania krwi?
  3. Kiedy skorzystać z usługi mobilnego pobrania krwi?
  4. Jak zamówić badanie krwi w domu pacjenta?
  5. Jak przygotować się do badań krwi i morfologii w domu?
  6. Domowe badania krwi: odpowiedzi na najczęstsze pytania

Badanie krwi w domu pacjenta: co to za usługa?

Badanie krwi w domu pacjenta to usługa, która polega na pobraniu krwi w domu osoby zamawiającej badanie. Wykwalifikowany personel przyjeżdża pod wskazany adres i pobiera krew. Dzięki temu pacjent nie musi dojeżdżać do Punktu Pobrań, co zapewnia mu oszczędność czasu i maksymalny komfort.

>> Przeczytaj: Jak wykonać badania krwi bez wychodzenia z domu?

Kto może skorzystać z domowego badania krwi?

Każdy może skorzystać z domowego badania krwi, które pozwala na monitorowanie stanu zdrowia w wygodny i bezpieczny sposób. Przynajmniej raz w roku zaleca się zrobienie morfologii krwi, glikemii, lipidogramu, badania poziomów hormonów tarczycy, OB i CRP oraz prób wątrobowych.

Morfologia krwi obwodowej

W przypadku pojawienia się niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem. Po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego odpowie on na pytanie o to, jakie jeszcze badania są niezbędne.

Kiedy skorzystać z usługi mobilnego pobrania krwi?

Mobilne pobranie krwi to usługa, która umożliwia wykonanie badań laboratoryjnych bez konieczności wychodzenia z domu i dojazdu do Punktu Pobrań. Może być dużym ułatwieniem dla:

  • osób starszych (mających np. problemy z poruszaniem się) i ich opiekunów, którzy dzięki pobraniu krwi w domu pacjenta nie muszą martwić się o zapewnienie transportu do Punktu Pobrań;
  • kobiet w ciąży, którym zależy na maksymalnym komforcie i spokoju;
  • osób, które obawiają się pobrania krwi i chcą zminimalizować stres, który się z nim wiąże;
  • rodziców, którym zależy na komforcie dziecka (usługa mobilnego pobrania krwi jest realizowana u dzieci od 5. roku życia) i pragną, żeby badanie było wykonane w miejscu, gdzie ich pociecha czuje się bezpiecznie.
Pakiet małego dziecka rozszerzony (9 badań)

Jak zamówić domowe badanie krwi, gdy zaistnieje taka potrzeba?

Jak zamówić badanie krwi w domu pacjenta?

Zamówienie badania krwi jest bardzo proste. Nie wymaga wychodzenia z domu – wystarczy wejść na stronę internetową alab.pl i wybrać opcję „ALAB w domu”. Następnie należy zaznaczyć odpowiednie badanie lub pakiet badań i wskazać miasto, w którym ma być wykonana usługa.

Inną opcją jest zamówienie usługi przez telefon.

Jak przygotować się do badań krwi (np. morfologii) w domu?

Morfologia krwi powinna być wykonana na czczo, choć dopuszcza się wypicie niewielkich ilości wody. Bezpośrednio przed badaniem należy również pozostać przez chwilę w spoczynku (najlepiej w pozycji siedzącej). Ponadto na 2-3 dni przed badaniem zaleca się unikanie spożywania alkoholu i ograniczenie używek (w tym kawy).

Ważne jest również to, aby poinformować wcześniej pielęgniarkę o wszystkich przyjmowanych lekach i suplementach diety, a także ewentualnym leczeniu.

Poszczególne badania mogą wymagać różnego przygotowania – dokładnych informacji należy szukać na kartach badań, w razie wątpliwości można też poprosić o wskazówki swojego lekarza.

>> To może Cię zainteresować: Jak prawidłowo przygotować się do badań laboratoryjnych?

Domowe badania krwi: odpowiedzi na najczęstsze pytania

Jakie są najczęstsze pytania dotyczące badania krwi w domu pacjenta? Jednym z nich jest pytanie o koszt badań. Jest on zgodny z obowiązującym cennikiem usług laboratoryjnych w wybranym mieście.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na inne, równie popularne pytania dot. domowych badań krwi.

Czy podczas wizyty domowej można wykonać każde badanie?

Nie, ponieważ część z nich wymaga specjalnych warunków pobrania i natychmiastowego przewiezienia do laboratorium.

Czy potrzebne jest skierowanie od lekarza, aby zakupić i wykonać badanie?

Jest ono potrzebne tylko w niektórych przypadkach, dlatego przed złożeniem zamówienia warto zapoznać się z opisem badania, w którym znajduje się taka informacja.

Czy badanie krwi w domu pacjenta można przełożyć lub odwołać?

Jeśli pojawi się potrzeba przełożenia lub odwołania badania, należy skontaktować się z Działem Obsługi Klienta.

Jak odebrać wyniki badań przeprowadzonych w ramach mobilnej usługi pielęgniarskiej?

Po wykonaniu badania pacjent otrzymuje indywidualny kod kreskowy, dzięki któremu może odebrać wyniki bez wychodzenia z domu (poprzez stronę internetową w zakładce „Odbierz wyniki”). Wyjątkiem są testy w kierunku chorób zakaźnych (HIV i kiły) oraz badania z zakresu genetyki człowieka. Ich wyniki można odebrać w dowolnym Punkcie Pobrań ALAB laboratoria (po wcześniejszym kontakcie z infolinią).

Jak można zapłacić za badania krwi w domu?

Zamówienie na morfologię w domu lub inne badania można złożyć poprzez sklep internetowy lub telefonicznie.  W razie konieczności istnieje możliwość dokupienia badań podczas wizyty pielęgniarki i zapłacenia za nie gotówką lub kartą.

Badania krwi pozwalają na monitorowanie stanu zdrowia i wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości, dlatego zaleca się ich regularne wykonywanie. Intensywny tryb życia i brak czasu nie powinny być tu wymówką, ponieważ badanie krwi w domu pacjenta nie wymaga dojazdu do Punktu Pobrań.

Opieka merytoryczna: lek. Katarzyna Ciepłucha


Piśmiennictwo

  1. https://sklep.alablaboratoria.pl/centrum-wiedzy/morfologia-krwi-badanie-ktore-moze-uratowac-zycie/ (dostęp: 13.11.2024).
  2. Teległów, Aneta. „Diagnostyka hematologiczna–podstawowe badanie: morfologia krwi.” W: A. Teległów (red.), Diagnostyka laboratoryjna i obrazowa dla potrzeb fizjoterapii i kosmetologii, AWF im. B. Czecha w Krakowie (2020): 212-221.
Paulina Górska
Paulina Górska
Doktor nauk medycznych i nauk u zdrowiu. Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu (dietetyka) oraz Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Autorka licznych artykułów blogowych oraz publikacji naukowych w czasopismach: Nutrients, Foods, Nutrition & Food Science i Acta Poloniae Pharmaceutica - Drug Research. Właścicielka poradni dietetycznej Kobieca Strona Dietetyki, specjalizującej się w dietoterapii chorób kobiecych (endometriozy, adenomiozy, PCOS), niepłodności oraz żywieniu kobiet w ciąży.

Social

80,323FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
16,812SubskrybującySubskrybuj

Przeczytaj też