W medycynie wyróżniamy kilka rodzajów kaszlu, chociaż najczęściej zapewne spotykasz się z określeniem kaszlu mokrego lub suchego. Warto znać także pojęcie kaszlu alergicznego – jakie objawy mu towarzyszą oraz czym może być spowodowany? Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się więcej na temat tego specyficznego rodzaju kaszlu. Pamiętaj, że alergia może wystąpić w każdym wieku – zarówno u dzieci jak i u osób dorosłych.
Spis treści:
- Kaszel alergiczny – objawy. Jak go rozpoznać?
- Czy kaszel alergiczny może być mokry?
- Jak długo trwa kaszel alergiczny?
- Jak odróżnić kaszel alergiczny od innych rodzajów kaszlu?
- Jakie alergeny wywołują kaszel?
- Kaszel alergiczny – diagnostyka i leczenie
Kaszel alergiczny – objawy. Jak go rozpoznać?
Kaszel jest objawem, który może świadczyć o różnych stanach chorobowych – od często występujących infekcji o podłożu wirusowym, czy bakteryjnym (a nawet grzybiczym!), zapaleniu płuc, nieprawidłowościach anatomicznych, a nawet o chorobach nowotworowych. Bardzo ważne, aby dokładnie obserwować swój organizm i być czujnym, by zauważyć dodatkowe objawy występujące poza kaszlem.
Kaszel alergiczny jest zazwyczaj suchy i występuje napadowo, jednak warto zaznaczyć, że te cechy są mało charakterystyczne i występują także w przypadku wielu jednostek chorobowych. Kaszel alergiczny występuje w odpowiedzi na kontakt z alergenem, czyli substancją uczulającą.
>> Przeczytaj także: Alergia: objawy, przyczyny, rodzaje, rozpoznanie
Czy kaszel alergiczny może być mokry?
Jak wcześniej wspomniano, kaszel alergiczny najczęściej jest suchy. Czy może być jednak mokry? Najczęściej nie, ale warto zaznaczyć, że mogą towarzyszyć mu inne objawy typowe dla alergii, które będą wiązać się z występowaniem wydzieliny. Zaliczamy do nich np. katar, czy uczucie zatkanego nosa. U niektórych osób zmagających się z uczuleniem mogą pojawić się także dodatkowe objawy, takie jak zapalenie spojówek, świąd skóry, czy drapanie w gardle. Kaszlowi alergicznemu nie towarzyszą objawy infekcyjne, np. gorączka, czy odkrztuszanie wydzieliny (śluzowej lub ropnej). Warto także wspomnieć, że kaszel alergiczny może być także symptomem towarzyszącym innym objawom alergicznym (wiodącym u konkretnej osoby), do których zaliczamy alergiczny nieżyt nosa wywołany działaniem alergenów środowiskowych.
Jak długo trwa kaszel alergiczny?
Kaszel alergiczny ma charakter napadowy, może wręcz przebiegać w formie ataku kaszlu. Pojawia się w czasie ekspozycji układu oddechowego człowieka na dany czynnik alergizujący.
Jak odróżnić kaszel alergiczny od innych rodzajów kaszlu?
Kaszlowi alergicznemu nie towarzyszą zazwyczaj inne objawy infekcyjne, takie jak zmęczenie, bóle kostno–mięśniowe, ból głowy, gorączka, nieżyt nosa (katar), czy ból gardła. W przypadku bólu gardła warto jednak wspomnieć, że kaszlowi alergicznemu może towarzyszyć charakterystyczne drapanie w gardle (ale nie jest to tak zwany ostry ból gardła).
>> Dowiedz się więcej: Alergiczny nieżyt nosa – najczęściej diagnozowana choroba alergiczna w Polsce
Jakie alergeny wywołują kaszel?
Kaszel alergiczny może być wywołany przez wiele czynników. Jeśli bierzemy pod uwagę czynniki występujące sezonowo, to najczęściej kaszel alergiczny spowodowany jest pyłkami roślin wiatropylnych. Największym źródłem alergenów tego typu są trawy, które mogą pylić nawet przez 5 miesięcy w roku (od końca kwietnia do początku września). Pyłki drzew i krzewów również mogą powodować występowanie kaszlu alergicznego.
Chociaż występowanie objawów alergicznych kojarzone jest najczęściej z okresem wiosennym oraz wczesno letnim, to warto wspomnieć, że kaszel alergiczny może również występować całorocznie – często ma to miejsce w przypadku kontaktu z roztoczami kurzu domowego, czy sierści zwierząt domowych i hodowlanych.
>> Przeczytaj także: Alergeny, czyli co najczęściej uczula. Rodzaje i lista alergenów
Kaszel alergiczny – diagnostyka i leczenie
Alergia wymaga wdrożenia odpowiedniego leczenia. Jeśli czynnik alergizujący został rozpoznany, należy zdecydowanie unikać ekspozycji na tenże alergen.
Zastosowanie znajdują także środki farmakologiczne, należące do grupy glikokortykosteroidów, czy leków przeciwhistaminowych. Stosowanie leków przeciwalergicznych należy skonsultować z lekarzem specjalistą alergologii, który określi po jakie środki sięgnąć w przypadku występowania objawów alergii.
Diagnostyka alergii, a więc i występowania kaszlu alergicznego wykorzystuje testy skórne (PTS – punktowe testy skórne).

>> Dowiedz się więcej: Diagnostyka alergii
Kaszel alergiczny ma swoje charakterystyczne cechy – jest suchy i napadowy. Może występować zarówno sezonowo jak i całorocznie. Wdrożenie odpowiedniego leczenia jest konieczne, ale warto jednak zaznaczyć, że konieczne jest wykluczenie innych przyczyn, które mogą powodować kaszel – nie zawsze jego przyczyną jest alergia! Konieczne jest zatem przeprowadzenie wywiadu lekarskiego, badania fizykalnego, badań obrazowych oraz odpowiedniej diagnostyki laboratoryjnej.


Bibliografia
1. https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/wartowiedziec/346694,kaszel-alergiczny-czym-sie-charakteryzuje
2. https://www.nfz-krakow.pl/gfx/nfz-krakow/userfiles/i-krzywda/22122021_ulotka_alergie_wziewne.pdf
3. https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/wartowiedziec/57567,leczenie-alergii