Infekcje wirusowe i alergia w dobie COVID-19

Zbliża się czas jesiennej słoty, sezon na przeziębienia i grypy przed nami, a w tle nadal przybywa nowych zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Pandemia COVID-19 nie ustępuje, okres infekcyjny nabiera tempa, a do tego wszystkiego dochodzi alergia. No właśnie: infekcje wirusowe, alergia a koronawirus – jak je od siebie odróżnić?

Bardzo ważne jest, aby każdy znał charakterystyczne symptomy towarzyszące COVID-19. Niektóre objawy pokrywają się ze sobą i można je pomylić ze zwykłym przeziębieniem, grypą, czy alergią. Pamiętajmy, że każdy przypadek COVID-19 ma indywidualny przebieg. U większości zarażonych osób pojawią się objawy o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu. Głównymi objawami ostrzegawczymi choroby wywołanej przez nowego koronawirusa są gorączka, zmęczenie i suchy kaszel.

Poniżej zestawienie najczęściej występujących symptomów z nasileniem w poszczególnych jednostkach chorobowych, które mogą być mylone z zakażeniem SARS-CoV-2.

Infekcje i alergia a koronawirus – podobieństwa i różnice

alergia przeziębienie grypa a covid różnice w objawach

Zarówno przeziębienie, grypa, jak i COVID-19 wywoływane są przez wirusy. Przeziębienie to najłagodniejsza z nich i wywołana jest najczęściej przez rinowirusy. Ortomyksowirusy, to rodzina wirusów, w której skład wchodzą trzy typy wirusów – A, B i C, powodując grypę. Z kolei chorobę COVID-19 wywołuje nowy wirus z grupy koronawirusów SARS-CoV-2.

A co ma wspólnego alergia z wirusami? Po pierwsze, łatwo pomylić objawy alergii z objawami infekcji wirusowych. Po drugie, istnieje pewna zależność między wirusami a alergią. Alergia jest  nieprawidłową reakcją organizmu po zetknięciu z alergenem, w wyniku której dochodzi do nadmiernej produkcji przeciwciał IgE. Jeżeli wirus naruszy naszą barierę, która chroni nas przed alergenami, to możemy obserwować  zaostrzenie objawów i nadmierną reakcję na alergeny w niskich stężeniach, które do tej pory były tolerowane.

Należy pamiętać, że uciążliwe objawy związane z alergią nie występują tylko w okresie wiosenno-letnim. Żyjemy w takiej strefie klimatycznej, gdzie zarówno wiosną jak i jesienią występują objawy alergii. Jesienią zmorą alergików będzie ambrozja, pleśń, alergeny zwierząt, a w sezonie grzewczym roztocza.

Alergia a koronawirus i COVID-19

Bardzo często objawy zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i choroby COVID-19 mogą przypominać objawy zaostrzenia chorób alergicznych. Objawy alergii wahają się od łagodnych do ciężkich i mogą występować sezonowo lub utrzymywać się przez cały rok.

Zazwyczaj alergicy zmagają się z objawami takim jak: katar, kichanie, zapalenie spojówek, łzawienie oczu, które nie są typowymi objawami zakażenia SARS-CoV-2. Niektóre alergie manifestują się również wysypką i odczynami skórnymi. W przypadku nasilonej alergii możemy obserwować również ucisk w klatce i duszności, szczególnie u pacjentów z rozwiniętą astmą.

Objawy alergii zazwyczaj NIE obejmują gorączki, która jest jednym z najważniejszych czynników różnicujących. Nie obserwujemy również bólu gardła, czy mięśni, które zgłaszano u osób zakażonych SARS-CoV-2.

Ważne wskazówki dla alergików w dobie pandemii

  1. Często alergie mają historię alergii sezonowych. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę, czy pojawiające się objawy oraz ich nasilenie różnią się od objawów występujących w poprzednich sezonach alergii.
  2. Czy poza klasycznymi objawami alergii występują inne, charakterystyczne dla COVID-19 – np. zmęczenie, gorączka?
  3. Objawy alergii często reagują na leki przeciwalergiczne, które pomagają je zmniejszyć lub załagodzić.
  4. Alergie zazwyczaj wywołują swędzenie, które nie jest objawem COVID-19.
  5. Alergii przeważnie nie towarzyszy gorączka.
  6. Pacjenci z alergią mogą mieć również astmę, która może powodować kaszel, duszność, ucisk w klatce piersiowej i świszczący oddech. COVID-19 zazwyczaj nie powoduje świszczącego oddechu.

Diagnostyka alergii równie ważna

Od kliku miesięcy żyjemy w nowej, trudnej rzeczywistości w cieniu nowego wirusa SARS-CoV-2.

Wiele dziedzin naszego życia zeszło na drugi plan, cierpi na tym również nasze zdrowie. Strach przed potencjalnym zakażeniem SARS-CoV-2 sprawia, że próbujemy przeczekać chorobę. Pamiętajmy jednak, że epidemia nie wygasa, a w okresie jesienno-zimowym możemy się spodziewać drugiej fali zachorowań. Zwłoka w diagnostyce, która gwarantuje odpowiednie leczenie, może skutkować zaostrzeniem objawów alergii. Ponadto pacjent może mieć jednocześnie alergię i infekcję wirusową. Niezdiagnozowana alergia i jej nasilone objawy mogą osłabić nasz układ immunologiczny i jego zdolności do walki w sezonie infekcyjnym. Dlatego obserwujmy swój organizm i diagnozujmy alergię, aby nie nadwyrężać naszego układu odpornościowego w tym trudnym okresie.

Martyna Szalińska
Martyna Szalińska
Product manager ds. alergii i autoimmunologii w ALAB laboratoria, diagnosta laboratoryjny, Absolwentka Analityki medycznej Collegium Medicum UMK im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy.

Social

80,323FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
16,812SubskrybującySubskrybuj

Przeczytaj też