Co to jest jonogram? Kiedy wykonuje się to badanie?

Jonogram to rutynowo wykonywane badanie laboratoryjne, które dostarcza informacji o stężeniu poszczególnych elektrolitów we krwi. Jakie elementy wchodzą w skład jonogramu? Kiedy warto wykonywać to badanie? Sprawdź, czy badanie jonogramu wymaga specjalnego przygotowania. 

Spis treści:

  1. Co to jest jonogram? 
  2. Kiedy można mówić o zaburzeniach równowagi elektrolitowej?
  3. Wskazania do wykonania jonogramu 
  4. Jonogram: wyniki i ich interpretacja

Co to jest jonogram? 

Jonogram to badanie laboratoryjne, które polega na oznaczeniu stężenia jonów w próbce krwi żylnej. To jedno z podstawowych badań wykonywanych w ramach diagnostyki internistycznej. Warto wiedzieć, że może zostać zlecone również przez lekarza rodzinnego. 

Stężenie poszczególnych jonów ma wpływ na wiele układów i narządów organizmu. Zaburzenia w wartościach poszczególnych składowych jonogramu mogą manifestować się różnorodnymi objawami klinicznymi. Na stężenie jonów wpływa nie tylko rodzaj diety, stopień nawodnienia oraz choroby przewlekłe, ale również stosowane na co dzień leki i suplementy diety. 

Co wchodzi w skład jonogramu? 

Badanie jonogramu obejmuje oznaczenie stężenia podstawowych elektrolitów w próbce krwi żylnej. Standardowo oznacza się stężenie jonów: 

  • potasu (K+) – jon ten jest niezbędny do prawidłowego przebiegu procesu skurczu mięśni, w tym mięśni szkieletowych oraz mięśnia sercowego, a także bierze udział w przewodnictwie nerwowym. 
  • sodu (Na+) – jony sodu odpowiadają głównie za utrzymywanie równowagi kwasowo zasadowej oraz warunkowanie prawidłowej objętości płynów wewnątrzustrojowych i wartości ciśnienia tętniczego. 
  • chlorków (Cl-) – chlorki, podobnie jak jony sodu, warunkują równowagę kwasowo-zasadową oraz regulują objętość płynów ustrojowych. 
  • wapnia (Ca2+) – jony wapnia to podstawowy budulec kości i zębów; wapń bierze także udział w warunkowaniu prawidłowego przebiegu skurczu mięśni. 
  • magnezu (Mg2+) – jony magnezu również odgrywają istotną rolę w procesie skurczu mięśni, procesach krzepnięcia, a także w przewodnictwie impulsów nerwowych. 
  • fosforanów (PO43-) – fosforany są ważnym składnikiem tkanki kostnej, a także budują błony komórkowe oraz kwasy nukleinowe (w tym RNA i DNA). 

Kiedy można mówić o zaburzeniach równowagi elektrolitowej? 

O zaburzeniach równowagi elektrolitowej mówi się wówczas, gdy zostaną wykryte nieprawidłowe wartości stężeń poszczególnych elektrolitów. Warto jednak mieć świadomość, że nie każde odchylenia w jonogramie wiążą się z występowaniem objawów klinicznych. 

Jakie nieprawidłowości można zdiagnozować poprzez oznaczenie jonogramu? Wyróżnia się takie stany kliniczne jak: 

  • hipokaliemia i hiperkaliemia – a więc odpowiednio obniżenie i podwyższenie stężenia jonów potasu
  • hipokalcemia i hiperkalcemia – obniżenie i podwyższenie stężenia jonów wapnia. 
  • hiponatremia i hipernatremia – obniżenie i podwyższenie stężenia jonów sodu. 
  • hipochloremia i hiperchloremia – obniżenie i podwyższenie stężenia jonów chlorkowych. 
  • hipomagnezemia i hipermagnezemia – obniżenie i podwyższenie stężenia jonów magnezu
  • hipofosfatemia i hiperfosfatemia – obniżenie i podwyższenie stężenia jonów fosforanowych. 

>> To może Cię zainteresować: Nawadnianie organizmu, suplementacja elektrolitów – fakty i mity 

Wskazania do wykonania jonogramu 

Oznaczenie jonogramu wykonuje się zazwyczaj w ramach rutynowej diagnostyki internistycznej oraz w trakcie wykonywania badań przesiewowych. Objawy związane z zaburzeniami elektrolitowymi mogą być naprawdę różnorodne. 

Najważniejsze symptomy kliniczne, które powinny skłonić do oznaczenia stężenia jonów, to:  

  • zaburzenia rytmu serca, w tym uczucie kołatanie serca, 
  • niestabilne wartości ciśnienia tętniczego,  
  • zaburzenia koncentracji, zaburzenia pamięci, 
  • przewlekłe zmęczenie, zaburzenia snu, 
  • zaburzenia czucia (objawiające się na przykład uczuciem drętwienia i mrowienia), 
  • zawroty i bóle głowy, 
  • bolesne skurcze mięśni, 
  • zaburzenia równowagi, 
  • objawy ze strony przewodu pokarmowego (wzdęcia, zaparcia, biegunki, bóle brzucha, wymioty), 
  • zaburzenia oddawania moczu, w tym zatrzymanie moczu,  
  • obrzęki (na przykład w obrębie kończyn dolnych), 
  • bóle w obrębie mięśni i kości. 

Oznaczenie stężenia jonów warto wykonywać również u tych pacjentów, którzy borykają się z chorobami przewlekłymi dotyczącymi układu wydalniczego (szczególnie w przebiegu niewydolności nerek), układu sercowo-naczyniowego i układu nerwowego. Co więcej, badanie to powinno być regularnie wykonywane u pacjentów przyjmujących leki wpływające na stężenie elektrolitów. Takimi substancjami są na przykład diuretyki pętlowe (furosemid) i tiazydy, a więc leki stosowane powszechnie w leczeniu nadciśnienia tętniczego i niewydolności serca

Jonogram – badanie. Jak się przygotować? 

Oznaczenie jonogramu wykonuje się z próbki krwi żylnej. Samo badanie nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania. Warto jednak być na czczo, ponieważ oznaczenie jonogramu jest najczęściej  wykonywane wraz z innymi, podstawowymi badaniami laboratoryjnymi, takimi jak: morfologia krwi obwodowej, kreatynina, CRP, czy próby wątrobowe. 

Pakiet elektrolity (4 badania)

Jonogram: wyniki i ich interpretacja 

Wartości referencyjne dla poszczególnych składowych jonogramu są inne w zależności od konkretnego laboratorium. Na oznaczenie jonogramu nie czeka się długo – wyniki są dostępne zazwyczaj jeszcze w dniu pobrania próbki krwi. Warto je skonsultować z lekarzem, który zadecyduje o dalszym postępowaniu diagnostyczno-leczniczym. 

Warto wiedzieć: 

W pierwszej kolejności warto udać się do lekarza rodzinnego, który w razie potrzeby skieruje pacjenta na dalsze badania diagnostyczne i konsultacje specjalistyczne. 

Podsumowując, jonogram pozwala na ocenę stężenia najważniejszych jonów, które biorą udział w wielu reakcjach biochemicznych w organizmie człowieka. Ich nieprawidłowe stężenie może prowadzić do zaburzenia funkcjonowania wielu układów. Regularna kontrola jonogramu pozwala na wczesne wychwycenie zaburzeń elektrolitowych i szybkie włączenie odpowiedniego leczenia. 

>> To może Cię zainteresować: Koagulogram – co to jest? Jakie są wskazania do badania? Wartości referencyjne i interpretacja wyników 


Bibliografia:

  1. R. Murray i inni, Biochemia Harpera, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Wydanie V, Warszawa 2006, 
  2. P. Gajewski i inni, Interna Szczeklika. Podręcznik chorób wewnętrznych, Medycyna Praktyczna, Kraków 2019/2020, 
  3. A. Szutowicz i inni, Diagnostyka laboratoryjna, Gdański Uniwersytet Medyczny, Gdańsk 2009, 
  4. B. Kościelniak i inni, Parametry krytyczne – jony, Medycyna Praktyczna [dostęp online]. 
Katarzyna Banaszczyk
Katarzyna Banaszczyk
Lekarka w trakcie specjalizacji z dermatologii i wenerologii. Absolwentka Collegium Medicum UMK im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy. Wykładowca akademicki Collegium Medicum im. Władysława Biegańskiego w Częstochowie.

Social

80,323FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
16,812SubskrybującySubskrybuj

Przeczytaj też