Ciągłe uczucie zimna – możliwe przyczyny. Jakie badania wykonać?

Uczucie ciągłego zimna to dolegliwość, która dotyka wiele osób niezależnie od pory roku. Może być stanem przejściowym, ale zdarza się, że jest sygnałem świadczącym o problemach zdrowotnych wymagających szczegółowej diagnostyki i leczenia. Dlatego gdy utrzymuje się przez dłuższy czas lub towarzyszą mu jeszcze inne objawy, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Dowiedz się, jakie mogą być przyczyny ciągłego uczucia zimna i jakie badania wykonać.

Spis treści:

  1. Uczucie ciągłego zimna – co może oznaczać?
  2. Ciągłe uczucie zimna w ciąży – czy jest powodem do niepokoju?
  3. Ciągłe uczucie zimna – jakie badania wykonać?
  4. Częste uczucie zimna – kiedy udać się do lekarza?

Uczucie ciągłego zimna – co może oznaczać?

Temperatura ciała człowieka nie jest parametrem stałym. Ulega dobowym wahaniom, które mogą wynosić nawet 1℃. Najniższa jest rano, a także wieczorem – gdy jesteśmy mniej aktywni oraz obniża się temperatura powietrza. W takich przypadkach częste uczucie zimna nie jest niepokojącym stanem, jeżeli przechodzi po ogrzaniu się (np. założeniu cieplejszego ubrania, ogrzaniu pomieszczenia) i nie towarzyszą mu inne objawy.

Zdarza się, że przyczyną ciągłego uczucia zimna jest zaburzenie funkcjonowania któregoś z układów organizmu człowieka  lub choroba. Wśród nich wymienić można:

  1. Niedoczynność tarczycy – to stan charakteryzujący się niedoborem hormonów tarczycy. Są one odpowiedzialne m.in. za metabolizm organizmu, w tym metabolizm węglowodanów, białek i tłuszczów. W wyniku ich niedoboru  dochodzi do spowolnienia procesów przemiany materii, czego jedną z oznak jest ciągłe uczucie zimna. Inne objawy wskazujące na niedoczynność tarczycy to m.in. suchość i bladość skóry, wypadanie włosów, przyrost masy ciała, skłonność do obrzęków, senność, ociężałość, zaburzenia koncentracji, zaburzenia cyklu menstruacyjnego.
  2. Anemia (niedokrwistość) – to stan, w którym stężenie hemoglobiny jest zbyt niskie dla danej płci i wieku, czego skutkiem jest niedostateczne dotlenienie tkanek i narządów. Najczęstszą przyczyną anemii jest niedobór żelaza. Oprócz ciągłego uczucia zimna obecne są także inne objawy – m.in. bóle i zawroty głowy, pogorszenie tolerancji wysiłku, zaburzenia nastroju, osłabienie, zmiany zapalne w jamie ustnej, senność, niekiedy spaczone łaknienie.
  3. Miażdżyca – ciągłe uczucie zimna dotyczące głównie kończyn dolnych może być spowodowane miażdżycą tętnic obwodowych. W jej przebiegu dochodzi do przewlekłego niedokrwienia kończyn dolnych. Choroba przez długi czas może przebiegać bezobjawowo. Typową dolegliwością są  tzw. chromanie przestankowe, czyli ból nóg podczas chodzenia. W bardziej zaawansowanych przypadkach pojawiają się owrzodzenia podudzi , ból podczas spoczynku, a nawet martwica tkanek.
  4. Cukrzyca – u osób chorujących na cukrzycę ciągłe uczucie zimna może być związane z neuropatią cukrzycową lub problemami z krążeniem wynikającymi z hiperglikemii i uszkodzenia naczyń krwionośnych (angiopatia cukrzycowa).
  5. Nerwica – ciągłe uczucie zimna może być objawem zaburzeń lękowych, które bardzo często manifestują się właśnie dolegliwościami somatycznymi.
pakiet tarczycowy
pakiet anemii baner

Ciągłe uczucie zimna może być spowodowane niedostatecznym odżywieniem organizmu. Niski poziom tkanki tłuszczowej powoduje, że ciało nie ma odpowiedniej izolacji, przez co traci ciepło. Nietolerancja zimna jest jednym z objawów pojawiających się w wyniku długotrwałego głodzenia u osób cierpiących na anoreksję.

Ciągłe uczucie zimna w ciąży – czy jest powodem do niepokoju?

W czasie ciąży ciało kobiety przechodzi liczne zmiany hormonalne, które mogą wpływać na odczuwanie temperatury. Szczególnie dotyczy to początku ciąży, kiedy to wiele ciężarnych zgłasza ciągłe lub częste uczucie zimna. Objaw ten zwykle ustępuje na późniejszych etapach ciąży.

Trzeba jednak pamiętać, że ciągłe uczucie zimna w ciąży może wskazywać na problemy zdrowotne. Ze względu na zwiększone zapotrzebowanie na żelazo i inne składniki odżywcze ciężarne są szczególnie narażone na niedokrwistość. Każdy niepokojący objaw należy zgłosić lekarzowi.

Ciągłe uczucie zimna – jakie badania wykonać?

Uczucie ciągłego zimna nie jest jednostką chorobową, a objawem. Dlatego bardzo ważne jest ustalenie jego przyczyny. W tym celu wykonuje  się m.in. badania laboratoryjne z krwi. W ramach rozszerzenia diagnostyki lekarz może zdecydować o konieczności wykonania dodatkowych procedur  – np. badań obrazowych.

Badania laboratoryjne z krwi stosowane w diagnostyce przyczyny ciągłego uczucia zimna to m.in.:

Morfologia krwi obwodowej

Natomiast badania obrazowe, które może zlecić lekarz to m.in. USG tarczycy czy USG dopplerowskie kończyn dolnych.

Częste uczucie zimna – kiedy udać się do lekarza?

Ciągłe lub częste uczucie zimna należy skonsultować z lekarzem, ponieważ objaw ten może być sygnałem świadczącym o tym, że w organizmie dzieje się coś niedobrego. Konsultacja lekarska i wykonanie badań są szczególnie wskazane, gdy:

  • uczucie zimna utrzymuje się przez dłuższy czas,
  • ciągłe uczucie zimna występuje niezależnie od temperatury otoczenia,
  • ciągłe uczucie zimna wpływa negatywnie na komfort życia,
  • poza uczuciem zimna obecne są jeszcze inne objawy.

Objawy towarzyszące ciągłemu uczuciu zimna, na które należy zwrócić szczególną uwagę to m.in. zmęczenie, pogorszenie tolerancji wysiłku, zawroty głowy, zaburzenia nastroju, spadek masy ciała, bladość skóry, wypadanie włosów, problemy z koncentracją, osłabienie mięśni, bóle kończyn, zasinienie palców.

Ciągłe uczucie zimna może mieć różnorodne przyczyny – od niedoborów witamin po poważne schorzenia, takie jak niedoczynność tarczycy, niedokrwistość czy choroby układu krążenia. Bardzo ważne jest obserwowanie swojego organizmu i odpowiednie reagowanie, gdy objawy nasilają się lub utrzymują przez dłuższy czas. Ważnym krokiem w diagnostyce przyczyn uczucia ciągłego zimna są badania laboratoryjne z krwi, takie jak m.in. morfologia krwi obwodowej, poziom żelaza i ferrytyny, stężenie hormonów tarczycy.

Opieka merytoryczna: lek. Katarzyna Banaszczyk


Bibliografia

  1. M. Bolanowski, Niedoczynność tarczycy, Lekarz POZ 3/2016, s. 189–192
  2. I. Hus, A. Mastalerz-Migas, Algorytm różnicowania przyczyn niedokrwistości, Lekarz POZ, 1/2022, s. 12–17
  3. A. Danieluk, S. Chlabicz, Przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych w praktyce pozaszpitalnej, Forum Medycyny Rodzinnej 2021, t. 15, nr 6, s. 245–252
  4. J. Fiłon, Cukrzyca wyzwanie zdrowia publicznego w XXI w., Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Białystok 2019
  5. P. Nogal, A. Lewiński, Jadłowstręt psychiczny (anorexia nervosa), Endokrynologia Polska 2008, t. 59 (2), s. 148–155

Angelika Janowicz
Angelika Janowicz
Z wykształcenia pielęgniarka, absolwentka Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Doświadczenie zawodowe zdobywała w gabinecie zabiegowym, a także w poradni laryngologicznej, pediatrycznej i kardiologicznej. Interesuje się psychodietetyką i żywieniem człowieka w chorobach metabolicznych – w szczególności zastosowaniem diet niskowęglowodanowych w insulinooporności.

Social

80,323FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
16,812SubskrybującySubskrybuj

Przeczytaj też