Biegunka podróżnych

Popularna zemsta faraona, czyli biegunka podróżnych to zmora wielu osób spędzających wakacje za granicą. Nieprzyjemne, często gwałtowne objawy żołądkowo-jelitowe potrafią skutecznie zepsuć urlop. Jakie czynniki wywołują biegunkę podróżnych i co można zrobić, by jej uniknąć?

Czym jest biegunka?

Biegunka manifestuje się oddawaniem półpłynnego, płynnego lub wodnistego stolca częściej niż trzy razy dziennie. W stolcu mogą pojawiać się patologiczne składniki takie jak śluz, ropa, krew.

Co oznacza termin „biegunka podróżnych” i kogo najczęściej dotyczy?

Jest to zespół symptomów żołądkowo-jelitowych występujących u osób podróżujących.  Lokalnie można spotkać się z innym określeniami tej choroby:  klątwa lub zemsta faraona, Delhi-belly, zemsta Montezumy, galop gringo.

Biegunki podróżnych są częstym problemem osób wyjeżdżających do krajów tropikalnych i krajów o złych warunkach sanitarnych. Szacuje się, że w zależności od regionu świata, od 20% do ponad 60%  turystów skarży się na dolegliwości ze strony układu pokarmowego spowodowanego pobytem w takich miejscach. Szczególnie narażone są osoby, które na miejsce wypoczynku wybierają Indie, Afrykę, Azję Pd-Wsch. i kraje Ameryki Łacińskiej. Najwyższa zachorowalność obserwowana jest u dzieci do lat 2 oraz wśród osób w wieku 20-30 lat.

Jakie objawy są typowe dla biegunki podróżnych?

  • częste, wodniste wypróżnienia
  • ból brzucha
  • parcie na stolec
  • rzadziej: gorączka, nudności, wymioty, krew i śluz w stolcu

Objawy pojawiają się nagle, zazwyczaj w ciągu pierwszych dni podróży (1-2 tydzień). Dolegliwości ustępują z reguły po kilku dniach. Warto wiedzieć, że czasami symptomy choroby ujawniają się dopiero po powrocie z wyjazdu.

Co jest przyczyną choroby?

Biegunka podróżnych spowodowana jest spożyciem pokarmów lub napojów skażonych drobnoustrojami. Najczęściej za wystąpienie objawów chorobowych odpowiedzialne są bakterie. Zakażenia wirusowe stanowią ok. 10% wszystkich przypadków, natomiast najrzadziej dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego (ok. 5%) wynikają z zarażenia pasożytami.

Zobacz też: Zakażenia i zatrucia pokarmowe w okresie letnim

Etiologia biegunki podróżnych

Bakterie

Wirusy

Pasożyty

Jakie objawy powinny skłonić do pilnego kontaktu z lekarzem?

  • wypróżnienia powyżej 10/dobę
  • krew w stolcu
  • wysoka gorączka
  • dolegliwości brzuszne przedłużające się w czasie

Kiedy i jakie badania laboratoryjne wykonać?

Większość przypadków biegunki podróżnych kończy się samoistnie w ciągu kilku dni. Czasami jednak dolegliwości trwają dużo dłużej, a choroba może przybrać postać ciężką, wymagającą hospitalizacji. W takich wypadkach potrzebna jest diagnostyka laboratoryjna, która umożliwia zidentyfikowanie patogennego drobnoustroju oraz ustalenie celowanej terapii.

W laboratoriach ALAB dostępna jest szeroka oferta badań służąca diagnozowaniu biegunek z zastosowaniem metod mikroskopowych, posiewowych, testów immunoenzymatycznych i metod molekularnych. Listę badań można znaleźć na stronie  www.alablaboratoria.pl.

Jak uchronić się przed biegunką w trakcie podróży?

Podstawową zasadą jest przestrzeganie na każdym kroku higieny. Należy pamiętać o częstym myciu rąk, unikaniu zakupu żywności od ulicznych sprzedawców, piciu napojów butelkowanych, unikaniu spożywania niepasteryzowanych produktów mlecznych. Przy podróżowaniu do krajów o złych warunkach sanitarnych zaleca się również szczepienia ochronne zapobiegające chorobom przewodu pokarmowego. W kraju dostępne są szczepionki przeciwko cholerze, durowi brzusznemu oraz WZW typu A.

Elwira Zawidzka
Elwira Zawidzka
Specjalista mikrobiologii medycznej, diagnosta laboratoryjny, członek Zespołu ds. Kontroli Zakażeń Szpitalnych. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Akademii Leona Koźmińskiego.

Social

80,323FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
16,812SubskrybującySubskrybuj

Przeczytaj też