Alergia na czekoladę  – czy kakao to jedyny winowajca?

Spis treści

  1. Główny alergen czekolady
  2. Co jeszcze uczula w czekoladzie?
  3. Gluten w czekoladzie?
  4. A co z białą czekoladą?
  5. Objawy alergii na czekoladę
  6. Diagnostyka uczulenia na czekoladę
  7. Leczenie alergii na czekoladę

Główny alergen czekolady

Czekolada to jeden z ulubionych przysmaków tak dzieci, jak i dorosłych. Porcja tego produktu zawiera wiele wartościowych substancji w tym węglowodany, magnez czy potas, które pomagają w szybki sposób uzyskać dodatkową porcję energii w czasie intensywnego wysiłku czy wpływają pozytywnie na nasz układ nerwowy, wspomagając procesy myślowe. Ponadto czekolada może poprawiać nasz nastrój, gdyż związki w niej zawarte podnoszą poziom serotoniny (hormonu szczęścia) w naszym organizmie.

Mimo wszystko czekolada, tak jak większość produktów spożywczych, u niektórych osób może być przyczyną alergii pokarmowej. Związane jest to z patologiczną reakcją układu odpornościowego na kakao – główny składnik czekolady. Ale czy kakao to jedyny winowajca?

Co jeszcze uczula w czekoladzie?

Otóż czekolada to mieszanina różnych alergenów pokarmowych, oprócz samego kakao można znaleźć w niej również:

  • mleko krowie,
  • orzechy (włoski, laskowy, orzeszki ziemne),
  • pszenicę (gluten),
  • soję.

Wszystkie wymienione źródła alergenowe mogą stanowić poważne zagrożenie dla osób uczulonych i powodować ciężkie objawy alergiczne z reakcją anafilaktyczną włącznie. Mleko jest jedną z najczęstszych przyczyn alergii pokarmowych wśród dzieci. Orzechy bądź ich śladowe ilości można znaleźć w większości czekolad dostępnych na rynku, podobnie jak lecytynę sojową, która używana jest w procesie produkcji czekolady do nadawania jej gładkiej i aksamitnej struktury.

Gluten w czekoladzie?

W przypadku glutenu sprawa nie jest taka prosta. Otóż skład tradycyjnej czekolady nie wskazuje na jego obecność. Jednak przez to, że tradycyjne czekolady wytwarzane są najczęściej w tym samych halach, co czekolady z ciastkami czy innymi dodatkami pochodzenia zbożowego, to może dochodzić do przeniesienia niewielkich ilości tego białka. Dlatego też gorzka czy mleczna czekolada mogą zawierać śladowe ilości glutenu. W przypadku osób uczulonych na gluten czy cierpiących z powodu celiakii zalecamy wybór czekolad z oznaczeniem „produkt bezglutenowy”.

A co z białą czekoladą?

Biała czekolada nie jest do końca czekoladą, ponieważ nie zawiera minimum 35% suchej masy kakaowej. W klasycznej wersji składa się ona z głównie z masła kakaowego (w produktach niższej jakości jest to utwardzony tłuszcz roślinny), mleka oraz cukru. Masło kakaowe to tłuszcz, który nie zawiera białek alergenowych. W związku z tym osoby uczulone na kakao nie powinny doświadczać reakcji alergicznej po spożyciu białej czekolady. Nie należy jednak zapominać o innych uczulających składniach i dodatkach, które mogą znajdować się w tym białym przysmaku.

Objawy alergii na czekoladę

Objawy alergii na składniki czekolady nie odbiegają w znaczący sposób od standardowych objawów alergii pokarmowej. Zalicza się do nich:

  • pokrzywkę na łokciach, ramionach lub twarzy,
  • trudności w oddychaniu,
  • obrzęk języka, warg lub gardła,
  • świszczący oddech,
  • ataki astmy,
  • nudności lub wymioty,
  • skurcze żołądka.

W przypadku niektórych pacjentów może również dochodzić do anafilaksji.

Diagnostyka uczulenia na czekoladę

W diagnostyce alergii na czekoladę stosuje się zazwyczaj testy IgE z krwi względem składników czekolady i/lub próbę prowokacyjną, która musi zostać wykonana pod okiem wyspecjalizowanego personelu medycznego.

W przypadku badań z krwi sieć laboratoriów ALAB przygotowała dwa pakiety diagnostyczne skomponowane w oparciu o najpowszechniej występujące składniki czekolady. Wszystkie testy uwzględnione w pakietach są wykonywane metodą ImmunoCAP, która uznawana jest za „złoty standard” w diagnostyce alergii in vitro.

czekolada pakiet podstawowy
pakiet czekolada rozszerzony baner

Pamiętaj, aby otrzymane wyniki testów skonsultować z lekarzem alergologiem, który zinterpretuje je w oparciu o historię choroby i wyda odpowiednie zalecenia!

Leczenie alergii na czekoladę

Smutna wiadomość dla wszystkich alergików jest taka, że nie ma skutecznego leczenia alergii na czekoladę. Jedynym sposobem uniknięcia objawów alergicznych jest wyłączenie jej z diety. W przypadkach, gdy ryzyko wystąpienia reakcji anafilaktycznej jest duże, lekarz może zalecić zakup automatycznego wstrzykiwacza adrenaliny.


Piśmiennictwo

  1. Lopes JP, Kattan J, Doppelt A, Nowak-Węgrzyn A, Bunyavanich S. Not so sweet: True chocolate and cocoa allergy. J Allergy Clin Immunol Pract. 2019 ; 7(8): 2868–2871
  2. Sadhasivamohan A, Karthikeyan K. Chocolate and Skin: The Impact of an Insatiable Indulgence. Indian Dermatol Online J. 2022 Nov-Dec; 13(6): 806–809.
  3. Vadas P, Perelman B. Presence of undeclared peanut protein in chocolate bars imported from Europe. J Food Prot 2003; 66:1932–4.
  4. Scheibe B, Weiss W, Rueff F, Przybilla B, Gorg A. Detection of trace amounts of hidden allergens: hazelnut and almond proteins in chocolate. J Chromatogr B Biomed Sci Appl 2001; 756:229–37.
  5. Katz DL, Doughty K, Ali A. Cocoa and chocolate in human health and disease. Antioxid Redox Signal 2011; 15:2779–811.
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Krzysztof Wójcik
Krzysztof Wójcik
Mgr biotechnologii medycznej, Specjalista ds. alergii w HVD Life Sciences, Absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Social

80,323FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
16,812SubskrybującySubskrybuj

Przeczytaj też