Poronienie samoistne jest jednym z najczęstszych powikłań ciąży. Statystycznie wczesne poronienia spontaniczne stanowią około 10-15% przypadków wszystkich rodzajów utraty ciąży, a pojawiające się późno, to około 4% ogółu. Jest to naturalny mechanizm w organizmie matki, mający na celu eliminację nieprawidłowo rozwijającego się zarodka.
Spis treści:
- Co to jest poronienie samoistne?
- Po czym poznać samoistne poronienie?
- Po jakim czasie dochodzi do samoistnego poronienia?
- Czy samoistne poronienie boli?
- Ile krwawi się po poronieniu samoistnym?
- Poronienie samoistne a kolejna ciąża
- Podsumowanie
Co to jest poronienie samoistne?
Samoistnym poronieniem jest stan utraty ciąży pojawiający się w czasie pomiędzy pozytywnym wynikiem testu ciążowego stanowiącym prawdopodobieństwo ciąży lub podwyższonym stężeniem gonadotropiny kosmówkowej we krwi. Często dzieje się to przed rozpoczęciem 6. tygodnia ciąży, zanim zostanie potwierdzona w badaniu ginekologicznym, w trakcie USG. Jest to poronienie biochemiczne.

>> Przeczytaj także: Ciąża biochemiczna – co to jest? Objawy, przyczyny, postępowanie
Kliniczna utrata ciąży następuje w okresie po kontroli ultrasonograficznej potwierdzającej ją u kobiety, wraz z potwierdzeniem w badaniu histopatologicznym czynników zapłodnienia w trakcie poronienia.
Samoistne poronienie jest pewnego rodzaju fizjologicznym procesem ochronnym przed rozwojem nieprawidłowego pod względem chromosomalnym zarodka lub przyszłym wykształceniem malformacji płodowych.
Prawie 50- 60% poronień samoistnych związanych jest z nieprawidłowościami w obrębie materiału genetycznego pod postacią aneuploidii (niewłaściwej ilości chromosomów powstałych poprzez mutacje w trakcie podziałów) a głównie trisomii.
>> Dowiedz się więcej: Wady letalne – czym są? Przyczyny, rodzaje, diagnostyka
Etapy poronienia samoistnego
Poronienie samoistne (spontaniczne) jest często jednorazowym epizodem w cyklu płciowym kobiety, którego wystąpienie nie ma wpływu na dalsze możliwości rozrodcze i nieprawidłowości mogące wystąpić w trakcie kolejnych ciąż.
Najczęściej poronienie samoistne przebiega jednoetapowo, o ile jego pojawienie się dotyczy pierwszych tygodni trwającej ciąży.
W przypadku poronień samoistnych późnych, rozróżnia się kilka etapów tego procesu, począwszy od delikatnej czynności skurczowej macicy, poprzez nasilenie ww. objawów, aż do momentu opróżnienia jamy macicy z krwi i tkanek płodowych. Zwykle do 10. tygodnia ciąży proces ten przebiega naturalnie, mówimy wówczas o kompletnym typie poronienia.
W przypadku bardziej zaawansowanej ciąży, często kobieta trafia z objawami rozpoczynającego się poronienia do szpitala. Niejednokrotnie wymaga wówczas wsparcia farmakologicznego lub mechanicznego oczyszczenia jamy macicy z obumarłych tkanek (zabieg wyłyżeczkowania). Jest to poronienie niekompletne.
Po czym poznać samoistne poronienie?
Rozpoczynające się poronienie jest często trudne do rozpoznania z uwagi na niespecyficzne początkowe objawy u kobiet, które nie wiedzą, że są w ciąży. Dolegliwości zapowiadające często wyglądają bardzo podobnie jak te, które występują przed krwawieniem miesięcznym. Towarzyszy im ból okolicy podbrzusza ale często opisywany jako nieco silniejszy niż podczas menstruacji. Pojawia się o krwawienie o różnym nasileniu, począwszy od skąpego plamienia, aż do bardzo dużej ilości krwistej lub brunatnej wydzieliny z dróg rodnych.
>> Warto poznać: Pierwsze objawy ciąży – kiedy się pojawiają i jakie badania zrobić?
Po jakim czasie dochodzi do samoistnego poronienia?
Czas trwania poronienia samoistnego jest zmienny osobniczo. Zależy od wielu czynników. Nie można jednoznaczne ustalić ilości dni, które muszą upłynąć od początku do końca tego procesu. U niektórych kobiet jest to od 24 do 48 godzin, u innych może trwać nawet kilka dni.
Czy samoistne poronienie boli?
Tak jak każdy rodzaj poronienia, poronienie spontaniczne może wywoływać ból i dyskomfort w okolicy podbrzusza lub być niezauważalne. Im wcześniejszy wiek ciąży, tym bardziej dyskretne mogą być objawy, które potrafią zaniepokoić. Wraz z zaawansowaniem ciąży i zwiększoną aktywnością skurczową macicy, ból pojawiający się podczas poronienia ulega nasileniu w czasie.
Ile krwawi się po poronieniu samoistnym?
Krwawienie po przebytym poronieniu samoistnym zależy do tego, czy kobieta w trakcie lub po jego przebyciu będzie wymagała konsultacji medycznej czy nie. Czas oczyszczania się jamy macicy po takim stanie jest zmienny osobniczo. U części kobiet trwa 2-3 doby a u innych może wydłużyć się nawet do tygodnia.
Poronienie samoistne a kolejna ciąża
Przebycie stanu wczesnej utraty ciąży nie wpływa pod względem zdrowotnym na ewentualne dalsze próby związane z macierzyństwem. Bezpieczny odstęp po przebytym poronieniu, pozwalający na przygotowanie się do kolejnej ciąży to około 12 tygodni. W tym okresie zalecana jest regeneracja i odpoczynek, kontrola w postaci badań laboratoryjnych, konsultacje ginekologiczne, suplementacja niezbędnych witamin i mikroelementów.
Wśród podstawowych badań z zakresu diagnostyki laboratoryjnej wyróżniamy tu m.in.:
- badanie poziomu TSH, fT4, fT3 (tzw. pakiet tarczycowy), a przypadku istniejącej choroby tarczycy, także poziom przeciwciał przeciwtarczycowych anty-TPO;
- glukozy na czczo, a w przypadku współistniejącej cukrzycy, także oznaczenie hemoglobiny glikowanej (HbA1c);
- poziom niektórych hormonów, jak progesteronu czy prolaktyny;
- morfologię krwi obwodowej z rozmazem czy badanie ogólne moczu.
>> Przeczytaj także: Badania po poronieniach – Jakie warto wykonać?
Podsumowanie
Poronienie samoistne wciąż stanowi jedno z najczęstszych i najpoważniejszych powikłań ciąży. Mimo naturalnego mechanizmu ochronnego, jaki wytwarza w trakcie tego procesu organizm kobiety, sam fakt utraty ciąży potrafi skutkować wieloma problemami zdrowotnymi przyszłej matki. Świadomość bycia w ciąży i utrata nienarodzonego dziecka często prowadzi do problemów natury emocjonalnej, które wymagają stałej opieki specjalistycznej, m. in. psychologa, bez względu na to, czy jest to jednorazowe zdarzenie w życiu kobiety, czy jedno z kolejnych.
Bibliografia
- dostęp online 12.03.2025 https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/lista/101615,poronienie-samoistne-kiedy-moge-ponownie-zajsc-w-ciaze
- dostęp online 14.03.2025 Sporadic miscarriage: evidence to provide effective care
Arri Coomarasamy, Ioannis D Gallos, Argyro Papadopoulou, Rima K Dhillon-Smith, Maya Al-Memar, Jane Brewinet al. :The Lancet; Vol. 397No. 10285P1668-1674 - dostęp online 10.03.2025 Miscarriage Definitions, Causes and Management: Review of Literature. I.A. Abdelazim, A. AbuFaza, P. Purohit, R.H. Farag, ARC Journal od Gynecology and Obstetrics, Vol/ 2, Issue 3, 2017, PP 20-21