U niektórych osób spożycie nawet niewielkiej ilości napojów alkoholowych może prowadzić do wystąpienia nieprzyjemnych objawów – np. zaczerwienienia twarzy, świądu skóry, trudności w oddychaniu. Uczulenie na alkohol jest stosunkowo rzadkim zjawiskiem, ale nigdy nie należy go bagatelizować. Konieczne jest przeprowadzenie diagnostyki i wdrożenie leczenia, aby uniknąć poważnych powikłań. Dowiedz się, jak wygląda uczulenie na alkohol, jakie są objawy i kiedy udać się do lekarza.
Spis treści:
- Alergia na alkohol – objawy
- Przyczyny alergii na alkohol
- Jak sprawdzić uczulenie na alkohol?
- Uczulenie na alkohol – leczenie
- Jak złagodzić objawy uczulenia na alkohol?
Alergia na alkohol – objawy
Uczulenie na alkohol może manifestować się na różne sposoby, w zależności od indywidualnej reakcji organizmu. Objawy najczęściej są łagodne, ale mogą też być bardziej nasilone lub przybierać formę reakcji zagrażających zdrowiu, a nawet życiu. Bardzo ważne jest, aby umieć je rozpoznać i odpowiednio reagować na ich wystąpienie.
Objawy uczulenia na alkohol to głównie:
- zaczerwienienie skóry,
- świąd skóry,
- pokrzywka,
- katar i zatkany nos,
- skurcze żołądka lub jelit,
- nudności i wymioty,
- biegunka,
- duszność,
- kaszel,
- bóle głowy,
- obrzęk warg i gardła,
- zaczerwienienie spojówek i łzawienie oczu,
- spadek ciśnienia tętniczego,
- tachykardia.
Objawy uczulenia na alkohol mogą pojawić się po każdym rodzaju napoju alkoholowego. Najmniej reakcji alergicznych występuje po spożyciu czystej wódki, najwięcej po winie czerwonym lub piwie.
Warto wiedzieć: Najcięższą reakcją alergiczną jest wstrząs anafilaktyczny. Jego objawy pojawiają się nagle i szybko postępują. Są to znaczne obniżenie ciśnienia krwi, kołatanie serca, zawroty głowy, silne osłabienie, uczucie braku powietrza, bladość skóry i wzmożona potliwość, utrata przytomności. Alergia na alkohol rzadko powoduje wstrząs anafilaktyczny, ale spożycie alkoholu może zwiększyć ryzyko jego wystąpienia pod wpływem innego alergenu. |
Uczulenie na alkohol – objawy widoczne na twarzy
Jednym z najczęstszych i najbardziej charakterystycznych objawów uczulenia na alkohol są reakcje skórne – szczególnie na twarzy. Zaczerwienienie skóry pojawia się głównie na policzkach, nosie i czole. Jest to tzw. „flushing”, który wynika z rozszerzenia naczyń krwionośnych. Często towarzyszy mu miejscowy wzrost temperatury ciała. Ponadto skóra może stać się wrażliwa, piec i swędzieć. Przy uczuleniu na alkohol na twarzy niekiedy pojawia się obrzęk wokół oczu i ust.
Przy uczuleniu na alkohol może rozwinąć się tzw. ustny zespół uczuleniowy. Manifestuje się on obrzękiem błony śluzowej jamy ustnej oraz jej świądem i zaczerwienieniem.
Pamiętaj: Objawy uczulenia na alkohol ze strony układu oddechowego znacznie częściej występują u osób z astmą lub nieżytem nosa. |
Przyczyny alergii na alkohol
Alergia na alkohol może mieć różne podłoże. W większości przypadków nie jest to reakcja na sam etanol, ale na inne składniki obecne w napojach alkoholowych. Są to m.in.:
- pszenica, jęczmień, drożdże, chmiel stosowane do produkcji piwa,
- białka winogronowe oraz składniki stosowane do klarowania i stabilizacji win (np. białka jaja kurzego, białka mleka krowiego),
- konserwanty,
- naturalne aromaty i dodatki spożywcze stosowane w celu poprawy smaku lub zapachu napoju alkoholowego.
Należy pamiętać, że bardzo często objawy po spożyciu alkoholu nie są spowodowane rzeczywistą alergią IgE-zależną, ale tzw. pseudoalergią, czyli nietolerancją nie-IgE-zależną na alkohole lub ich składniki. Jedną z nich jest nietolerancja histaminy – np. związana z niedoborem diaminooksydazy (DAO).

>> Zobacz także: Nietolerancja histaminy czy alergia? Czym się różnią i dlaczego łatwo je pomylić?
Jak sprawdzić uczulenie na alkohol?
Pojawienie się objawów wskazujących na uczulenie na alkohol jest wskazaniem do konsultacji lekarskiej. W ramach diagnostyki lekarz przeprowadza wywiad medyczny oraz kieruje pacjenta na dodatkowe testy. Bardzo ważne jest uzyskanie informacji na temat m.in.:
- dolegliwości i ich nasilenia,
- czasu wystąpienia objawów po spożyciu alkoholu,
- rodzaju alkoholu wywołującego objawy alergii,
- obecności innych alergii.
W diagnostyce alergii na alkohol zastosowanie mają punktowe testy skórne lub testy laboratoryjne z krwi (np. w kierunku oceny stężenia w surowicy enzymu diaminooksydazy przy podejrzeniu nietolerancji histaminy).
>> Przeczytaj: IgE całkowite – o czym świadczy wynik i w jakim celu przeprowadza się badanie?
Uczulenie na alkohol – leczenie
Leczenie uczulenia na alkohol polega przede wszystkim na unikaniu ekspozycji na alergen. W łagodzeniu objawów alergii efekty może przynieść stosowanie leków przeciwhistaminowych, glikokortykosteroidów, niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ).
>> Zobacz także: Zatrucie alkoholowe: objawy, przebieg, leczenie
Jak złagodzić objawy uczulenia na alkohol?
Osoby z uczuleniem na alkohol, które wywołuje nasilone objawy, powinny zostać zaopatrzone w leki przeciwhistaminowe, glikokortykosteroidy oraz adrenalinę. Konieczne jest ich przeszkolenie na temat postępowania w przypadku wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego. Pojawienie się nasilonych i szybko narastających objawów wymaga natychmiastowego wezwania pogotowia ratunkowego.
Uczulenie na alkohol rzadko dotyczy etanolu, a częściej składników, które są używane do produkcji napojów alkoholowych. Objawy alergii to m.in. zaczerwienienie skóry, świąd, pokrzywka, obrzęk, bóle głowy, duszność, nudności, wymioty, biegunka i bóle brzucha. Ich wystąpienie jest wskazaniem do konsultacji lekarskiej i przeprowadzenia szczegółowej diagnostyki.
Opieka merytoryczna: lek. Sara Aszkiełowicz
Bibliografia
- K. Buczyłko, Nowy wymiar zespołu białek przenoszących lipidy – zwrócenie uwagi na seks, narkotyki i alkohol, Alergologia Polska – Polish Journal of Allergology 2021; 8, 4, s. 160–168
- M. Bocheńska-Marciniak i in., Nietolerancja alkoholu w praktyce lekarza alergologa, Alergia, 2015, 4, s. 21–27
- R. Gawlik, H. Kowalczyk, Nadwrażliwość na wino, Alergia 2/2018, s. 12–14
- https://www.mp.pl/pacjent/alergie/lista/92388,czy-mozliwa-jest-nietolerancja-alkoholu (dostęp 14.03.2025)
- https://www.alab.pl/centrum-wiedzy/anafilaksja/ (dostęp 14.03.2025)
- B. Rymarczyk, Skomplikowane związki AL-ergii i AL-koholu, Alergia Astma Immunologia 2024, 29(3), s. 115–123