IgE całkowite – o czym świadczy wynik i w jakim celu przeprowadza się badanie?

Immunoglobuliny (przeciwciała), są białkami produkowanymi przez plazmocyty, czyli pobudzone limfocyty B. Stanowią część układu odpornościowego, swoiste przeciwciała produkowane są w obronie organizmu przed wirusami, bakteriami, pasożytami i alergenami. Istnieje pięć klas immunoglobulin, różniących się budową i funkcją. Wyróżnia się immunoglobuliny klasy:

  • IgG – z łańcuchem γ
  • IgA – z łańcuchem α
  • IgM – z łańcuchem μ
  • IgD – z łańcuchem δ
  • IgE – z łańcuchem ε.

Czym są przeciwciała IgE, jaką rolę pełnią w organizmie, kiedy wykonuje się badanie poziomu IgE całkowitego i o czym świadczą podwyższone wyniki? Tego dowiesz się z artykułu.

Spis treści:

  1. Czym są przeciwciała IgE?
  2. IgE całkowite – co to za badanie?
  3. IgE całkowite – interpretacja wyników i normy laboratoryjne
  4. IgE całkowite a nowotwory

Czym są przeciwciała IgE?

Przeciwciała IgE to immunoglobuliny będące głównym mediatorem zaangażowanym w reakcję alergiczną (typu natychmiastowego).

IgE_całkowite_infografika

U osób zdrowych stężenie IgE jest najniższe spośród wszystkich immunoglobulin, stanowiąc poniżej 0,001% stężenia pozostałych klas przeciwciał.

Wynika to z faktu, iż IgE to frakcja o krótkim okresie półtrwania, wynoszącym 2-3 dni, i większej tendencji do połączeń z komórkami, aniżeli do pozostawania w surowicy w postaci niezwiązanej.

Badania wykazują, że 80% immunoglobulin IgE pozostaje związana z receptorem komórkowym na powierzchni mastocytów, bazofili i komórek produkujących antygen. Jest to pula, która nie wchodzi w skład przeciwciał, których stężenie bada się we krwi.

Immunoglobuliny typu E biorą także udział w odpowiedzi immunologicznej organizmu na infekcję pasożytniczą.

IgE całkowite – co to za badanie?

W laboratorium możemy oznaczyć stężenie całkowitej puli IgE, oraz tzw. swoiste IgE (sIgE), które powstają w odpowiedzi na kontakt z konkretnym alergenem. Zwiększony poziom swoistego IgE jest markerem alergii na dany antygen.

Badanie IgE całkowitego

Ważne jest, aby zrozumieć różnicę pomiędzy tymi dwoma oznaczeniami, ponieważ stężenie całkowitego IgE może być prawidłowe w alergii IgE zależnej, podczas gdy poziom swoistego IgE jest podniesiony. Całkowite IgE ma niską wartość diagnostyczną w chorobach alergicznych.

Stężenie IgE wyrażane jest w jednostkach międzynarodowych (IU) na mililitr. 1 IU odpowiada 2,4 ng IgE. Poziom tej immunoglobuliny zależy od wieku. Noworodek nie ma własnych przeciwciał IgE, ewentualnie ma je od matki, dlatego ich poziom u noworodków jest niski, na poziomie 5-10 IU.  

Produkcja IgE w organizmie niemowlęcia rozpoczyna się około 6. miesiąca i sukcesywnie rośnie aż do okresu dojrzewania, osiągając maksimum ok. 10-15 r.ż. na poziomie ok. 150 IU. Po 20 r.ż stopniowo spada, aby ustabilizować u osób dorosłych na poziomie < 100 IU/ml.

IgE całkowite – interpretacja wyników i normy laboratoryjne

Wartości referencyjne – normy – badania IgE ustalone są w zależności od wieku.

Normy dla całkowitego IgE są następujące:

  • noworodki i niemowlęta < 15 IU/ml
  • dzieci od 1. do 5. roku życia < 60 IU/ml
  • dzieci od 5. do 9. roku życia < 90 IU/ml
  • dzieci od 9. do 15. roku życia < 200 IU/ml
  • młodzież powyżej 15 roku życia i osoby dorosłe <100 IU/ml.

Jeśli wynik badania IgE jest wyższy niż wymienione wartości, wskazuje to na toczący się w organizmie proces, w który zaangażowane są przeciwciała IgE.

Ostateczna interpretacja wyniku dokonywana jest w połączeniu z objawami, które występują u pacjenta, oraz z innymi badaniami.

Badanie IgE – wartości obniżone

Wartości referencyjne dla przeciwciał IgE ustalone są w ten sposób, iż pokazują, kiedy ich stężenie jest podwyższone. Nie ma dolnej granicy normy dla tego badania, ponieważ niskie wartości IgE nie mają znaczenia klinicznego i wskazują, iż w organizmie nie toczy się reakcja z udziałem tych przeciwciał.

Całkowite IgE – wartości podwyższone

Podwyższone stężenie całkowitego IgE sugeruje chorobę atopową, czyli nieprawidłową reakcję organizmu na czynniki alergizujące w otoczeniu. Jak jednak stwierdzono powyżej, całkowite IgE może być prawidłowe, pomimo podwyższonego stężenia sIgE, dlatego poziom całkowitego IgE mieszczący się w granicach wartości referencyjnych nie wyklucza alergii.

Podwyższenie poziomu IgE całkowitego obserwowane jest u wielu pacjentów z astmą o podłożu atopowym, chociaż prawidłowe jego stężenie nie wyklucza podłoża alergicznego tej choroby.

Choroby nieatopowe przebiegające z podwyższonym poziomem całkowitego IgE to:

IgE_całkowite_ramka

IgE całkowite a nowotwory

Poziom całkowitego IgE nie jest powiązany z występowaniem nowotworów lub ryzykiem ich występowania (poza już wymienionymi chorobami, jak ziarnica złośliwa lub szpiczak IgE). Analiza statystyczna badań, które objęły grupę 37 747 osób z obserwacją trwającą ok. 30 lat wykazała, iż wysoki poziom całkowitego IgE powiązany być z niskim prawdopodobieństwem występowania przewlekłej białaczki limfocytowej i innych nowotworów jakiegokolwiek rodzaju. Natomiast istniało powiązanie pomiędzy wysokim poziomem IgE a ryzykiem wystąpienia szpiczaka mnogiego.

Omawiane badanie testowało również hipotezę, iż u osób z alergią, ze względu na nadreaktywność układu immunologicznego – wytwarzanie swoistych dla nowotworu IgE oraz mobilizację przeciwnowotworowego działania eozynofilów, bazofili i komórek tucznych – może występować zmniejszone ryzyko zachorowania na raka. Niestety analiza statystyczna tych badań nie potwierdziła tej hipotezy.

>> Przeczytaj też: Granulocyty i ich rodzaje – jaką pełnią funkcję?

Co może wpływać na wynik badania?

Badanie poziomu IgE całkowitego może być wykonane o dowolnej porze dnia, nie jest wymagane bycie na czczo.

Przyjmowanie leków antyhistaminowych nie zmienia wyniku. Leki przeciwalergiczne nie interferują z wynikami badań wykonywanych in vitro, czyli poza organizmem pacjenta.

Oznaczanie całkowitego IgE u chorych z astmą alergiczną

Specyficznym wskazaniem do wykonania tego badania są pacjenci z astmą alergiczną, u których rozpoczyna się leczenie preparatem omalizumab.

Zaleca się, aby badanie było wykonane przed podaniem pierwszej dawki leku, w celu ustalenia precyzyjnej ilości leku, jaką chory powinien przyjmować oraz jaką korzyść odniesie on z leczenia.

Badania wskazują, iż osoby z astmą alergiczną i początkowym stężeniem IgE < 76 IU/ml w mniejszym stopniu odpowiadają na terapię. Dlatego producent wskazuje, jaki poziom IgE w połączeniu z masą ciała chorego kwalifikuje do przyjmowania leku oraz jak powinna być jego dawka.


PIŚMIENNICTWO

  1. Anna Dmoszyńska, Maciej Siedlar. Immunoglobuliny. Immunoglobuliny – Badania laboratoryjne – Immunologia – Pediatria – Podręcznik multimedialny oparty na zasadach EBM – Medycyna Praktyczna, dostęp 09.01.2025
  2. Helby, J. et al , IgE and risk of cancer in 37 747 individuals from the general population, Annals of Oncology, Volume 26, Issue 8, 1784 – 179
  3. G.B. Pier, J.B. Lyczak, L.M. Wetzler: Immunology, Infection, and Immunity. ASM Press, 2004. ISBN 1-55581-246-5.
  4. Diagnostyka laboratoryjna z elementami biochemii klinicznej, pod red. A. Dembińskiej-Kieć, J. Naskalskiego i B. Solnicy, wyd. IV, Wrocław 2018, s. 616-618.
  5. https://hematoonkologia.pl/baza-lekow/lek/15244-belogent
  6. https://www.euroimmun.pl/diagnostyka-serologiczna-alergii-od-najmlodszych-lat-wywiad-z-profesor-urszula-demkow/
Agata Strukow
Agata Strukow
Absolwentka Wydziału Lekarskiego Pomorskiej Akademii Medycznej oraz studiów podyplomowych Dietetyka w chorobach wewnętrznych i metabolicznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Psychologii biznesu dla menedżerów na Akademii Leona Koźmińskiego. Nauczycielka jogi kundalini i jogi hormonalnej.

Social

80,323FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
16,812SubskrybującySubskrybuj

Przeczytaj też