Impotencja – przyczyny, objawy, badania i leczenie zaburzeń erekcji

Chociaż z zaburzeniami erekcji zmagają się miliony mężczyzn na całym świecie, nadal jest to temat bardzo delikatny i wstydliwy. Tymczasem o zaburzeniach seksualnych należy otwarcie rozmawiać ze swoim lekarzem, ponieważ mogą mieć one związek z poważnymi chorobami somatycznymi i psychicznymi. Dowiedz się, na czym polega impotencja, jakie są jej przyczyny i objawy oraz czy zaburzenia erekcji można wyleczyć.

  1. Co to jest impotencja?
  2. Przyczyny zaburzeń erekcji
  3. Jakie są objawy impotencji?
  4. Diagnostyka zaburzeń erekcji
  5. Jak leczyć impotencję?

Co to jest impotencja?

Impotencja to niemożność uzyskania lub utrzymania erekcji wystarczającej do odbycia satysfakcjonującego stosunku seksualnego. Problem ten może występować sporadycznie, ale jeśli powtarza się regularnie wymaga niezwłocznej konsultacji lekarskiej. Zaburzenia erekcji mogą mieć podłoże zarówno fizyczne, jak i psychiczne.

Warto wiedzieć
„Impotencja” jest określeniem, które zgodnie z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia nie powinno być używane w terminologii medycznej. Zamiast niego profesjonalnie stosuje się termin „zaburzenia erekcji”, który nie jest uznawany za stygmatyzujący, prześmiewczy i wstydliwy.

Zaburzenia erekcji mogą być:

  • pierwotne – pojawiają się jeszcze zanim dojdzie do pierwszej inicjacji seksualnej,
  • wtórne – pojawiają się w późniejszym okresie życia.

Ponadto wyróżnia się uogólnione zaburzenia erekcji, które występują we wszystkich sytuacjach oraz sytuacyjne, czyli takie, które mają miejsce tylko w ściśle określonych okolicznościach.

Przyczyny zaburzeń erekcji

Przyczyny zaburzeń erekcji dzielą się na organiczne (naczyniowe, hormonalne, nerwowe) i psychogenne. Do pierwszej grupy zalicza się m.in.:

  • miażdżyca,
  • cukrzyca,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • niewydolność krążenia,
  • neuropatia,
  • urazy kręgosłupa,
  • urazy miednicy mniejszej,
  • guzy obwodowego układu nerwowego,
  • niektóre choroby neurologiczne (np. stwardnienie rozsiane),
  • niedoczynność tarczycy,
  • zaburzenia hormonalne (np. zbyt niski poziom testosteronu),
  • przerost gruczołu krokowego.

Warto również wspomnieć, że zaburzenia erekcji mogą być skutkiem wad wrodzonych układu moczowo-płciowego lub powikłaniem po zabiegach w obrębie miednicy. Natomiast impotencja psychogenna może być wynikiem stresu, lęku, depresji, uzależnień.

Warto wiedzieć
Na zaburzenia erekcji mają wpływ również przyjmowane leki i substancje (np. nikotyna, alkohol), a także prowadzony styl życia (m.in. brak aktywności fizycznej, niezdrowa dieta).

Jakie są objawy impotencji?

Głównym objawem impotencji jest niemożność uzyskania lub utrzymania wzwodu wystarczającego do odbycia stosunku seksualnego. Mogą pojawić się także inne dolegliwości – np. spadek libido czy zaburzenia ejakulacji – oraz symptomy choroby podstawowej będącej przyczyną zaburzeń erekcji.

Warto wiedzieć
Objawy zaburzeń erekcji mogą narastać stopniowo lub pojawić się nagle – również u osoby, która do tej pory nie doświadczała żadnych trudności w sferze seksualnej.

Diagnostyka zaburzeń erekcji

Pierwszym krokiem w diagnostyce impotencji jest szczegółowy wywiad medyczny. Lekarz uzyskuje informacje m.in. na temat ogólnego stanu zdrowia fizycznego i psychicznego, stylu życia, przyjmowanych leków i używek, jakości życia seksualnego, jakości erekcji, nasilenia zaburzeń erekcji i sytuacji, w których występują.

Diagnostyka zaburzeń erekcji obejmuje także badanie przedmiotowe. Składa się na nie:

  • pomiar podstawowych parametrów życiowych,
  • badanie okolicy moczowo-płciowej z oceną czucia,
  • badanie jąder,
  • badanie prostaty per rectum.

Niezbędne jest także wykonanie testów laboratoryjnych z krwi. Badania w diagnostyce impotencji to m.in.:

  • morfologia krwi obwodowej,
  • lipidogram,
  • stężenie glukozy,
  • stężenie testosteronu.
Badanie wolnego testosteronu baner
pakiet lipidogram extra baner

W przypadku wykrycie nieprawidłowości diagnostykę laboratoryjną pogłębia się m.in. o oznaczenie stężenia globuliny wiążącej hormony płciowe, stężenie prolaktyny, poziom hormonu luteinizującego. Jeżeli lekarz podejrzewa, że przyczyną problemu mogą być czynniki psychiczne, pacjent zostaje skierowany na konsultację z psychologiem lub seksuologiem.

Badanie SHBG (globulina wiążąca hormony płciowe)
Warto wiedzieć
Uważa się, że zaburzenia erekcji są jednym z najczęściej niezdiagnozowanych, a tym samym nieleczonych problemów medycznych. Zgodnie z szacunkami po 2025 roku liczba mężczyzn zmagających się z impotencją będzie stale rosła i osiągnie wartość nawet 300 milionów. Jest to związane ze zwiększeniem się średniej długości życia i chorobami cywilizacyjnymi.

Jak leczyć impotencję?

Leczenie zaburzeń erekcji zależy od przyczyny. W terapii stosuje się:

  • farmakoterapię (doustną i w postaci iniekcji do ciał jamistych członka),
  • psychoterapię (indywidualną lub par),
  • zabiegi chirurgiczne,
  • fizjoterapię,
  • aparaty próżniowe wywołujące erekcję,
  • zmianę stylu życia.

Bardzo ważne jest rozpoczęcie leczenia choroby podstawowej przyczyniającej się do zaburzeń erekcji.

Czy zaburzenia erekcji można wyleczyć?

W wielu przypadkach zaburzenia erekcji są uleczalne – szczególnie, gdy ich przyczyną są czynniki fizyczne lub psychologiczne łatwe do ustalenia i wyeliminowania. Terapia jest trudniejsza i może nie przynieść oczekiwanych rezultatów w przypadku mężczyzn z zaawansowanymi chorobami przewlekłymi oraz uszkodzeniem naczyń krwionośnych, nerwów lub członka. Dla powodzenia leczenia bardzo ważne jest wczesne zgłoszenie się po pomoc lekarską.

Zaburzenia erekcji – jaki lekarz może pomóc?

Sporadyczne zaburzenia erekcji nie powinny stanowić powodu do niepokoju. Jednak utrzymujące się lub nawracające problemy z uzyskaniem wzwodu wymagają konsultacji lekarskiej i rozpoczęcia szczegółowej diagnostyki. Nieprawidłowości można omówić z lekarzem pierwszego kontaktu, który zleci podstawowe badania i pokieruje do odpowiedniego specjalisty. Możliwe jest także bezpośrednie zgłoszenie się do urologa, psychiatry, kardiologa, chirurga lub seksuologa.

Impotencja to problem, który dotyka wielu mężczyzn, ale dzięki postępowi w medycynie istnieje kilka skutecznych metod leczenia. Dla powodzenia terapii bardzo ważne jest ustalenie przyczyn zaburzeń erekcji. Pomagają w tym szczegółowy wywiad lekarski, badanie przedmiotowe, a także badania laboratoryjne. Osoby zmagające się z impotencją nie powinny wahać się szukać pomocy. W większości przypadków poprawa jakości i odczuwanie satysfakcji z życia seksualnego są możliwe do osiągnięcia.

Opieka merytoryczna: lek. Kacper Staniszewski


Bibliografia

  1. S. Jakima, H. Zakliczyńska, Zaburzenia erekcji w praktyce lekarza rodzinnego, https://www.mp.pl/medycynarodzinna/artykuly/170576,zaburzenia-erekcji-w-praktyce-lekarza-rodzinnego (dostęp 03.09.2024)
  2. Z. Lew-Starowicz, Diagnostyka różnicowa zaburzeń erekcji, Seksuologia Polska 2005, 3, 2, 60–63
  3. V. Skrzypulec i in., Nowe metody leczenia w aspekcie oczekiwań pacjentów dotkniętych problemem zaburzeń erekcji, Ginekologia Praktyczna 2004
Angelika Janowicz
Angelika Janowicz
Z wykształcenia pielęgniarka, absolwentka Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Doświadczenie zawodowe zdobywała w gabinecie zabiegowym, a także w poradni laryngologicznej, pediatrycznej i kardiologicznej. Interesuje się psychodietetyką i żywieniem człowieka w chorobach metabolicznych – w szczególności zastosowaniem diet niskowęglowodanowych w insulinooporności.

Social

80,323FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
16,812SubskrybującySubskrybuj

Przeczytaj też