Zdrowie kobiety – diagnostyka mikrobiomu i infekcji intymnych

Poniższy artykuł jest zapisem webinarów, które odbyły się 26.07.2019 r.

Mikrobiom pochwy

Organizm człowieka zasiedla wiele drobnoustrojów istotnie wpływających na stan jego zdrowia. Mikrobiom pochwy jest unikalny dla każdej kobiety i ma zasadnicze znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania układu płciowego. Drobnoustroje, które wchodzą w skład flory fizjologicznej pochwy, tworzą pozostający w równowadze ekosystem, który stanowi skuteczną ochronę przed infekcjami. U młodych kobiet w okresie rozrodczym ponad 90% wszystkich drobnoustrojów stanowią pałeczki kwasu mlekowego z rodzaju Lactobacillus. Pałeczki te zapewniają odpowiednią kwasowość środowiska pochwy oraz dzięki wytwarzanym przez nie substancjom silnie hamują namnażanie i rozprzestrzenianie drobnoustrojów chorobotwórczych.

Ten skład może zostać zachwiany przez różne czynniki. Do takich czynników należą choroby ogólnoustrojowe zaburzenia hormonalne, antybiotykoterapia, nieodpowiednia higiena osobista, nieodpowiedni strój, jak również nieodpowiednie, ryzykowne zachowania seksualne. Takie czynniki wpływają na powstanie stanu zapalnego pochwy, który ma zazwyczaj podłoże infekcyjne.

Infekcje pochwy

Jeżeli dochodzi do zakażenia florą własną organizmu, mówimy o zakażeniu endogennym. Jeżeli zarażamy się od innego chorego człowieka lub poprzez kontakt ze skażonym przedmiotem mówimy o zakażeniu egzogennym. Takie zakażenie może dawać objawy i wtedy panie odczuwają dyskomfort z powodu charakterystycznych upławów, świądu czy bólu w dole brzucha. Takie zakażenie może przebiegać również w sposób bezobjawowy.

Nieleczone infekcje bakteryjne, wirusowe, pasożytnicze mogą prowadzić do szerzenia się zakażenia na inne narządy, a w konsekwencji do tak niebezpiecznych sytuacji, jak problemy z zajściem w ciążę czy nawet bezpłodność.

W przypadku kobiet ciężarnych nieleczone zakażenia mogą być przyczyną poronienia porodu przedwczesnego, czy przedwczesnego pękania błon płodowych. Istotne znaczenie dla zapobieżenia tego typu sytuacjom ma diagnostyka mikrobiologiczna oraz terapia podjęta wspólnie z lekarzem specjalistą.

>>> Przeczytaj też: Choroby przenoszone drogą płciową

Biocenoza pochwy

Kobietom zaleca się regularne wykonywanie badania mikroflory pochwy, szczególnie jeśli planują ciążę. Muszą mieć one świadomość tego, jak zakażenie wpływa na zajście w ciążę i na jej przebieg.

Biocenoza pochwy określana inaczej oceną czystości pochwy jest prostym badaniem, które można wykonywać bez skierowania od lekarza. Można ją wykonywać wielokrotnie niezależnie od wieku czy ciąży i nie wymaga to wstępnych, dodatkowych badań.

biocenoza ocena stopnia czystości pochwy badanie

Badanie polega na ocenie mikroskopowej preparatu wykonanego z materiału, który pobierany jest z pochwy przez lekarza ginekologa lub przez położną. Badanie to może być zamkniętym badaniem, a może stanowić wstęp do dalszej, rozbudowanej diagnostyki, takiej jak posiew, określenie lekowrażliwości, czy identyfikacja genetyczna. Zachęcamy do zapoznania z opisem badania i sposobem przygotowania się do niego na naszej stronie internetowej. Informacji na temat tego badania może udzielić również personel w Punktach Pobrań.

Elwira Zawidzka
Elwira Zawidzka
Specjalista mikrobiologii medycznej, diagnosta laboratoryjny, członek Zespołu ds. Kontroli Zakażeń Szpitalnych. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Akademii Leona Koźmińskiego.

Social

80,323FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
16,812SubskrybującySubskrybuj

Przeczytaj też